Tuba Akyol-İstanbul Devlet Müzik Araştırma ve Uygulama Topluluğu Ses Sanatçısı

Öncelikle “Estin efil efil…” adlı albümünüz hayırlı olsun. Yanlış hatırlamıyorsam geçtiğimiz Haziran ayında yayımlandı.

TUBA AKYOL-İSTANBUL DEVLET MÜZİK  ARAŞTIRMA VE UYGULAMA TOPLULUĞU

Evet. Haziran 2016’da Yenikapı Müzik tarafından yayımlandı.

 

Albüm çalışmasıyla ilgili sorularım olacak ama öncelikle sizi tanımak isteriz. Tûbâ Akyol kimdir? Neden müziğe ilgi duydu? Müziğe adım atmasına vesile olan kişi ya da kişiler oldu mu?

 

TUBA AKYOL-İSTANBUL DEVLET MÜZİK  ARAŞTIRMA VE UYGULAMA TOPLULUĞU

1973 yılında Samsun’da doğdum. Liseyi bitirene kadar da oradaydım. Müziğe nasıl başladım?  Aslında kendimi bildim bileli bir dinî mûsikînin içindeydim. Neden diye soracak olursanız, ben hâfız bir annenin evlâdıyım. Dolayısıyla mevlid, mukabele ve tevhid gibi, annemin dini müzik içerikli toplantılarının içinde büyüyen bir çocukluk geçirdim. Çocukluğumdan beri kulaklarımda dini mûsikînin melodileri vardı. Bu arada annemin sesi de çok güzeldir.

 

Demek ki ses güzelliği annenizden size genetik olarak geçmiş. Peki profesyonelliğe adım atmanız nasıl oldu?

TUBA AKYOL-İSTANBUL DEVLET MÜZİK  ARAŞTIRMA VE UYGULAMA TOPLULUĞU

Lisede okurken başladı her şey. Zaten çocukluğumdan beri müziğe hep ilgi duydum. Tesadüfen bir akrabamızdan Samsun’da Belediye Konservatuvarı olduğunu öğrendim. Tam da o sıralarda öğrenci alımı vardı. Sınavlarına girdim ve orada öğrenci olmaya hak kazandım. Tabii konservatuvarda dersler akşamları olduğu için okuluma bir engel değildi. Lise ve konservatuvar beraber yürüdü. 1991’de liseden 1992’de konservatuvardan mezun oldum. Aynı yıl Kültür ve Turizm Bakanlığı Edirne’de bir koro kuracaktı ve sınav ilâmı yapıldı. Ben de çok gençtim sadece devlet korosu sınavı nasıl oluyor, tecrübe edineyim diye girdim ve nasipmiş ki kazandım. Edirne Devlet Türk Müziği Topluluğu’nda ses sanatçısı satatüsüyle göreve başladım.

 

Bizim memleketin havasını solumuşsunuz sizde. Edirne’de göreve başladıktan sonra nasıl gelişti çalışmalarınız?

 

TUBA AKYOL-İSTANBUL DEVLET MÜZİK  ARAŞTIRMA VE UYGULAMA TOPLULUĞU

Beş yıl kadar Edirne’de kaldım, sonra İzmir Devlet Klâsik Türk Müziği Korosu’na geçici görevle görevlendirildim. İki yıl kadar da İzmir’de görev yaptım daha sonra kendi isteğimle 1999 yılında Samsun Devlet Klâsik Türk Müziği Korosu’na yine geçici görevle görevlendirildim.

 

Yani memleketinize geri döndünüz. Burada çalışmalarınız nasıl devam etti?

TUBA AKYOL-İSTANBUL DEVLET MÜZİK  ARAŞTIRMA VE UYGULAMA TOPLULUĞU

Samsun’da koro çalışmalarına devam ederken arta kalan zamanlarda da özel çalışmalarım oldu. Her zaman sanatını takdir ettiğim, aynı zamanda albüm çalışmamın sanat yönetmenliğini yapan, Tanbur ve ney sazlarıyla da albüme hayat veren arkadaşım Murat Sâlim Tokaç ile çalışmaya başladım. Samsun’da kendisiyle epey eser meşk ettik. Uzun soluklu çalışmalarımız oldu. Diyebilirim ki müziği en baştan yeniden kendisinden öğrendim. Bu konuda ona çok müteşekkirim.

 

Tanbur ve ney üstâdı Murat Sâlim Tokaç’ın müzikalitesini zaten bütün Türkiye biliyor. Gerçekten çok şanslıymışsınız. İstanbul’a geçişiniz nasıl oldu?

TUBA AKYOL-İSTANBUL DEVLET MÜZİK  ARAŞTIRMA VE UYGULAMA TOPLULUĞU

İstanbul’a 2007 yılında yeni kurulmuş olan İstanbul Devlet Türk Müziği Araştırma ve Uygulama Topluluğu’na naklen atanmamla geçişim oldu. Bu topluluğun sanat yönetmeni de Murat Sâlim Tokaç’tı. Zaten kendisiyle çalışmaya alışkın biriydim. İstanbul’da da çalışmalarım daha da yoğunlaştı. Gerek çalıştığım topluluğun CD kayıtları olsun, gerek yurt içi yurt dışı konserleri olsun oldukça hızlı bir temponun içinde buldum kendimi. Bu arada öğrencilik hayatım da devam etti. Anadolu Üniversitesi İşletme Fakültesi’nde lisans eğitimimi, hemen akabinde de Marmara Üniversitesi İslâm Tarihi ve Sanatları Ana Bilim Dalı’nda yüksek lisans eğitimimi tamamladım.

 

Bir koltuğa 5-6 tane karpuzu sığdırmışsınız. Azminizi ve çalışkanlığınızı takdir ettim. Şimdi albüm çalışmasına gelelim. Nasıl karar verdiniz? Repertuar seçiminde kararsızlık yaşadınız mı? Ve albümü kimlerle tamamladınız?

 

TUBA AKYOL-İSTANBUL DEVLET MÜZİK  ARAŞTIRMA VE UYGULAMA TOPLULUĞU

Daha önce de bahsettiğim gibi Samsun’da Murat Tokaç’la çalışırken çok eser geçtik. Hatta bana sürekli “-bir gün bu eserleri kayıt altına alacağız, emeklerin ziyan olmayacak” diyordu. Tabi o zamanlar böyle şeyler bana çok uzak bir hayal gibi geliyordu. İstanbul’a geldikten sonra topluluğun yoğun temposu dolayısıyla bir türlü fırsat bulamıyorduk albüm çalışmasına. Aslında eserler hazırdı. En nihayet karar verildi ve meşk ettiğimiz eserlerden bir kısmını kayıt edelim dedik. Zaten eserler bende sağlam ve hazır olduğu için çok kısa bir sürede kayıt ettik.

 

 

Harika. Murat Sâlim Tokaç albümün sanat yönetmenliğini yapmasının yanı sıra, albümde hem tanbur hem de ney üfledi demiştiniz. Peki diğer sazlar?

 

TUBA AKYOL-İSTANBUL DEVLET MÜZİK  ARAŞTIRMA VE UYGULAMA TOPLULUĞU

 

Kanun sazında topluluğumuzun sanatçısı Atilla Akıntürk vardı ki kendisi hemşehrimdir. Samsun’da konservatuvar’dan da tanışıyoruz. Klâsik kemençede yine topluluğumuzun sanatçılarından Furkan Bilgi vardı. Yine topluluğumuzun ritm sanatçılarından Ümit Atalay ve Cumhurbaşkanlığı Korosu sanatçısı Volkan Ertem viyolonsel sazında idi.  Yalnız viyolonsel sadece dört eserde, ritm de iki eserde mevcut. Diğerleri tanbur, ney, kanun ve klâsik kemençe sazlarıyla icra edildi.

 

Oldukça klâsik tarzda bir albüm olmuş. Makam seçimi ya da bestekâr seçiminde özellikle tercihiniz oldu mu?

TUBA AKYOL-İSTANBUL DEVLET MÜZİK  ARAŞTIRMA VE UYGULAMA TOPLULUĞU

Zaten Murat Bey’le geçeceğimiz eserleri süzgeçten geçirdikten sonra prova ediyoruz. Hemen hemen tüm makamları severek okurum. Tabiiki gönlümde özel yeri olan makamlar da var. Bu albümde meselâ, Bestenigâr, Evc, Hicaz, Kürdilihicazkâr, Hüzzam, Mâhur, Hicazkâr makamlarında eserler yer aldı. Bir de Muhayyer-Kürdi bir türkü var. Bestekârlar konusunda herhangi bir takıntım yok. Sanatsal özellik taşıyan, herhangi bir bestekârın da eserini okuyabilirim.

 

Son olarak bundan sonra müzik çalışmalarınızdan ya da gelecekle ilgili planlarınızdan bahseder misiniz?

TUBA AKYOL-İSTANBUL DEVLET MÜZİK  ARAŞTIRMA VE UYGULAMA TOPLULUĞU

Şimdi yavaş yavaş ikinci albüm çalışmalarına başlamak istiyorum. Dediğim gibi eserler hazır. Belki üç ya da dört CD çıkaracak kadar Samsun’da eser hazırlamıştık Murat Bey’le. Fırsat yaratıp bunları kayıt etmek istiyorum. Eğer nasip olursa müzikte doktoraya devam etmek istiyorum çünkü ileriki yıllarda üniversitede akademisyenlik düşünüyorum. Şimdilik gücüm yettiğince ayakta durabildiğim sürece şarkı okumaya devam edeceğim. Ama ilerde tecrübelerimi gençlerle paylaşmak istiyorum.