Kasım ÖZMİT-Çamlıca FTV Yönetim kurulu başkanı

www.safalargetirdiniz.com olarak 3.sanat yılımıza merhaba derken 2015-2016 sanat yılının ilk roportajını interaktif yayın yapan Çamlıca FTV (sanatıyakala.com vestüdyodan.com) sayfasının yönetim kurulu başkanı Kasım özmit beyefendi ile yapıyoruz

Öncelikle kasım özmit beye bizlere böyle özel bir sohbet için vakit ayırdığı için teşekkür ederiz.

 

 

-Kasım ÖZÜMİT kimdir?

Balıkesir,Bandırma 1952 doğumlu .Elektronik ve İletişim Mühendisi (İTÜ,1974) , TESAŞ Telekom AŞ (1988) Kurucu Başkanı .

-Musiki ile ilk buluşmanız nasıl oldu?

2013 yazında TSM seven arkadaşlarımızla birlikte şirketimizdePazar günleri öğleden sonra Fasıl Müzikli sohbet  ve meşk için toplanıyorduk. Sonra video çekimlerini yapıp  YouTubepaylaştık .Daha sonra  şirketimizin teknik ekibi ile internet TV projesini yaptık , servislerimizi geliştirdik ve bu güne geldik .

 

-Çamlıca Fasıl TV/ STUDYODAN.COM kurarken düşünceleriniz nelerdi?

Fasıl Müziği’ni çok severim. 1982-84 de gönüllü olarak hanende olarak fasıllarda yer aldım. Hocalarımız Nuri Şenneyli, Kemal Gürses idi. Günümüzde çok az çalınan ve doğru icra edilmediğini düşündüğüm Fasıl Musikisini her yaştaki TSM sanatseverin dinlemesini /izlemesini istedim.

 

– Çamlıca Fasıl TV/ STUDYODAN.COM stüdyolarından ve konserlerinden bahseder misiniz?

Küçük Çamlıca ‘daki YENİ stüdyomuz bir harika. 95M direksiz/kolonsuz akustik bir mekân; Yüksek kaliteli Shureseslendirme sistemi, GreenBox Sahne (4,5×7.2M) ve izleyici bölümü (30 koltuk) aynı mekânda. İki adet İnteraktif Canlı Yayın Kanallarımız var; 24 Saat Yayın ve Özel Yayın.

Özel yayın Kanalı’nda sadece davetliler canlı yayınlanan konserleri izleyebilirler.

Gönüllü müzik dernekleri, yüksek bütçeli salon konser projelerini yaparken zorlanıyorlar.

Korolara bir önerimiz var; küçük bütçelerle stüdyo konserlerini STUDYODAN.COM ‘un Çamlıca Stüdyolarında yapabilirler. Koro konserlerinitüm Dünya’ya CANLI yayınlıyoruz ve gecikmeden YouTube KONSERLER kanalımızda paylaşıyoruz.İlaveten solo yapan üyelerin video kliplerini de Youtube paylaşıyoruz ve HD kalitede Video Klip CD/DVD sağlıyoruz.

Korolar, isterlerse konserleriniÖZEL YAYIN TV Kanalı’nda yayınlatabilirler. Bu durumda konseri izleyecek her sanatsevereönceden rezervasyon Kayıt /  konsere Giriş için ŞİFRE gönderiyoruz. Koro yönetimi, konseri izleyecek sanatseverlerin listesini önceden biliyor olacaktır. İzleyicilere sponsorlu davetiye / ücretli bilet tedarik edebilirler. Bu yeni proje ile korolar önemli parasal gelir sağlayabilirler.

-Çamlıca Fasıl TV/ STUDYODAN.COM olarak koro ve topluluklar ile irtibatı nasıl sağlıyorsunuz?

Takıma yeni katılan HÜLYA AZAK bizim PR işlerimizi yönetiyor ve gönüllü koroları iyi biliyor. Sezon açıldığında korolarıziyaret ederek veya video konferans ile tanışacağız. Korolarla ilişki kurmada ve ilişkilerimizi geliştirmede sıkıntımızın olmayacağını düşünüyorum.

 

-Çamlıca Fasıl TV/ STUDYODAN.COM olarak yurt içi ve yurt dışı konser çekimleriniz oldumu? Yurt dışında Türk Musikimizi temsil eden koro ve toplulukların musikiye bakış açısı ne durumda?

Biz bu işleri Türkiye’den evvel KOSOVA, Prizren Türk Müziği Derneği başkanı ALUŞ NUŞ ile başlattık. Bu güne kadar 5 – 6 kez Derneğin konserlerini tüm Dünya’ya canlı yayınladık. Bunlardan bir tanesinde Dragos Musiki Derneği ve Balkan Musiki Derneği ortak proje olarak konser verdiler.

Kosova’da Balkan derneğinde çok  güzel, kaliteli  müzik yapılıyor. Koroda 7 ‘den 70’e her yaşta saz çalanlar ve koristlerbirlikteler; ahenk, sevgi, saygı ve disiplin içinde icra yapılıyor. Bu durum beni etkiledi.Türkiye’deki koroların üyeleri arasında maalesef gençler çok az. Ayrıca koroların gelir kaynağı sadece koristler. Bu durumda müzik kalitesinden bahsetmek mümkün olamaz. Hâlbukikoristler çok az ödese, hatta iyi kabiliyetli üyeler hiçödemese koronun üye profili hemen değişir. Bu sorunu çözmek mümkün! İstekli koro yöneticileriyle bu konuları tartışmak ve kendileriyle işbirliği yapmak isteriz.

-Sanatıyakala.com ve stüdyodan.com un nasıl uyum sağlayıp seyirci ile buluşturuyorsunuz?

Doğrusunu söylemek gerekirse bizim BİLİNİRLİĞİMİZ için bu güne kadar çok az gayret gösterdik. Çoğunlukla teknik alt yapı işleriyle uğraştık. Bundan böyle internet Platform markamızın STUDYODAN.COM ‘un bilinirliği için projeler üreteceğiz. Internet çok adil bir mecradır. İyi olan daima kazanır.

Aşağıdaki linkler aynı web sitesine yönlendirilmiştir.

  • İnternet Platform: STUDYODAN.COM
  • Facebook Sayfası: CamlicaFTV.COM
  • Facebook Profil: Sanatiyakala.COM

-Günümüz koşullarında Türk Sanat Müziği koro ve toplulukları ile ilgili internet yayıncılığının birçok yerde kullanıldığını görüyoruz. Çamlıca Fasıl TV/ STUDYODAN.COM olarak gelecek dönemlerdeki hedefleriniz ve projeleriniz neler?

İş hedeflerimizi özetlersek a) Gönüllü Koroların parasal gelir sorununa izleyici kaynaklı çözümleri getirmek, b) koroların içinde genç üyelerin daha kalabalık yer alması için yolaçmak, c) koroların verecekleri konserleri uzaktaki ( başka semt,  şehir, ülke) sanatseverin canlı yayınları izlemelerini, tercihen katılımlarını sağlamak.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

-İnteraktif yayıncılık ile normal yayıncılık arasındaki farklar neler?

Standart TV yayıncılığında sadece yerel/ulusal bölgelerde izleme işlevselliği vardır. İnteraktif İnternet TV de dünyada her yerden izlenmektedir.  İlaveten daha Eğlenceli- daha Eğitici – Yayına Katılım ve içerik Paylaşım imkânı sağlanmaktadır.

Bizim canlı yayınlarımızı evde, işte, seyahatteizlerken, anındaekranda İZLENEN olabilirsiniz!

-Türk musikisinin gelişmesinde Çamlıca Fasıl TV/ STUDYODAN.COM yeri ve önemi nedir?

Müzik etkinliklerini ANINDA tüm Dünya’ya iletiyoruz, tanıtıpsevdiriyoruz. SANAT ve İŞ alanlarında çok farklı özel programlar yapmayı planlıyoruz. İnteraktif CANLI yayın ORİJİNAL olup her zaman önemlidir …. KOPYANIN değeri kısa sürede azalır .

Faaliyetlerinizden nasıl gelir sağlıyorsunuz?

 

Profesyonel hizmetlerimiz aşağıdaki gibidir;

  • Stüdyoda ve dış mekânlarda yapılan konser ve diğer sosyal etkinliklerin internet TV de CANLI YAYIN işleri.
  • VİDEO KLİP Yapım işleri.
  • Stüdyoda SES /MÜZİK kayıt işleri.
  • Daha fazla bilgi için: TESAŞ Telekom AŞ tesas.com 0216 325 1532 info@tesas.com