Handan -Sadık Kavas-Aşiyan Musiki Derneği

HANDAN-SADIK KAVAS (AŞİYAN MUSİKİ DERNEĞİ KURUCULARI)

Handan ve Sadık Kavas Kimdir .Bizlere biraz kendinizden bahsedermisiniz?

HANDAN KAVAS(AŞİYAN MUSİKİ DERNEĞİ KURUCUSU)

Sadık Kavas; İstanbul Belediye Konservatuarında eğitim görmüş 41 senedir Koro şefliği yapan, 1983 yılında Fatih Müzik Merkezi’ni açan, kursların M.E.B.na bağlanmasından sonra burayı kapatan aynı yıllarda da Unkapanı’nda  Plak yapımcılığı yapmış bir Kanun Sanatçısıdır. Aşiyan Musiki Derneği’nin kurucusudur. Koro Şefidir. Nazariyat Hocasıdır, Kanun Hocasıdır. Kısacası Aşiyan Musiki Derneği’nin her şeyidir.

 

 

Handan Kavas ise,  İlkokulda başlayan müzik merakına karşın ailesinin şiddetle karşı çıkması nedeniyle konservatuara gidememiş ve Eğitimini tamamladıktan sonra Bankacılık sektörüne girmiş bir kişi.

1976 – 1984 yılları arasında Boğaziçi Musiki Cemiyetinde musiki ile başlayan muhabbeti, evliliği ve anneliği nedeniyle 16 yıl yine sekteye uğramış biri.

Emekli olduktan sonra 2. eşi Kanun Sanatçısı Sadık Kavas ile bu kez kendisi özel bir konservatuarı kurmuş biri.

Şimdilerde ise, Usul, notai nazariyat eğitmenliğinin yanı sıra bazı korolarda (Başbakanlık YTB- Korosu gibi) şeflik de yapan Derneğin her türlü işiyle bizzat ilgilenen biri. İstanbul – Merkez Bankası Emekliler Korosu Şefidir. Solistlik, Spikerliklik, Eğitmenlik, Muhasebe Uzmanı. v.s

 

*Aşiyan Musiki derneğinden biz musiki severlere bahsedermisiniz?

HANDAN KAVAS(AŞİYAN MUSİKİ DERNEĞİ KURUCUSU)

Aşiyan Musiki Derneği 2003 yılında Sadık Kavas ile Handan kavas tarafınca kurulmuş ciddi bir musiki eğitimini de beraberinde götüren ve oldukça önemli konserler imza atmış ve atmaya devam eden bir dernektir.

 

*Aşiyan Musiki derneği kuruluş aşamalarından biz musiki severlere bahsedermisiniz? *

HANDAN KAVAS(AŞİYAN MUSİKİ DERNEĞİ KURUCUSU)

Her dernek gibi Aşiyan Musiki Derneği’de önceleri sadece sevilen eserlerin icra edildiği konserleri veren bir dernekti. Ancak zemini eğitimle sağlam temellere oturttuktan sonra klasik Musikiye doğru yönünü çizen ve bu çizgisinden asla ödün vermeyen bir dernektir. Kurulduktan 2 sene sonra 2,5 yıl gibi bir sürede Sayın İnci ÇAYIRLI Derneğimizin Onursal Başkanı olmuştur. Bu süre içerisinde İnci Çayırlşı her yıl bir konsere şeflik, bir konsere de Konuk Sanatçı olarak da Derneğimize ve musikimize hizmet etmiştir. Değerli sanatçımız kendi isteği ile bu görevinden ayrılmıştır.

Aşiyan Musiki derneği yaptığı yoğun çalışmaların sonucu olarak yılda en az 4 bazen de 5 konser vermektedir.

 

 

 

*Aşiyan Musiki derneğinin türk musikimizde misyonu ve vizyonu nedir ?

HANDAN KAVAS(AŞİYAN MUSİKİ DERNEĞİ KURUCUSU)

 

Aşiyan Musiki Derneği geçmişten gelen musiki kültürümüzü günümüze hatta geleceğe taşıma misyonunu üstlenmiştir. Bunun için ne mi yapar?

Gençlere Klasik Musiki zevkini aşılayarak bilinçlendirerek ve sevdirerek verir. Sevmenin şartı tanımaktır zira, bilinmeyeni sevmek zordur diye düşünürüz.

 

*Aşiyan Musiki derneği olarak Musikiye olan Ciddi katkılarınız aşikardır. Çalışmalarınızda teorik ve teknik eğitimlerinizden bahsedermisiniz?

 

HANDAN KAVAS(AŞİYAN MUSİKİ DERNEĞİ KURUCUSU)

 

Derneğimiz  zamanı olmayanlar da düşünülerek 3 ayrı zamanlı eğitim programı yapmış ve programlarını büyük bir ciddiyetle zürdürmektedir.

Çalışmayanlar ve emekliler için Gündüz çalışmları

Çalışanlar  için akşam çalışmaları

Öğrenciler için ise haftasonu çalışmaları yapmaktadır.

Sadece hafta sonları olmak üzere Usûl, Nota, Nazariyat eğitimi de vermektedir. Kısacası derneğimize üye olan kişiler için burası bir eğitim yuvasıdır ve faydalanmasını bilene engin bir denizdir.

 

 

 

 

 

 

 

 

*Aşiyan Musiki derneği olarak solistlerinizle musiki severlere kendi icra salonunuzda üçlü dinleti konserleri yapmaktasınız? Dinleti konser Çalışmalarınız solistler üzerindeki etkileri neler olmaktadır?

HANDAN KAVAS(AŞİYAN MUSİKİ DERNEĞİ KURUCUSU)

 

Ayrıca her hafta belirlenen üyeler arasında kura ile belirlediği kişilere İcra Salonu’nda solistlik çalışmaları vermektedir. Bu kuralara 1 ay önce gelmiş olanlarda bile dahildir. Ancak istemedikleri takdirde yeni gelenlere tolerans tanınmaktadır. Böyle bir uygulama ile cesareti olmayıp sesi ve yeteneği olduğu halde çekingenliği nedeniyle kendini ifade edenmeyen üyeler tespit edilmktedir. Bizim açımızdan ise yepyeni solistler demektir. Aşiyan Musiki Derneği’nin koro ve solist zenginliğinin nedeni budur aslında.

Ayrıca ayda bir kez Derneğimize mini söyleşi ve dinletiler için Konuk Sanatçı davet edilmektedir. Eğitim böylece yerini görsel eğitime bırakmaktadır.

Münip Utandı, Adnan Mungan, Melihat Gülses, Elif Güreşçi, Aylin Şengün Taşçı, Çiğdem Yarkın, Güzin Değişmez, Şükrü Türkmen, Tuğçe Pala, Seda Gökkadar, Gökhan Sezen gibi her biri çok değerli ses sanatçılarının yanı sıra;

Turhan Taşan, Mahmut Oğul, Hüsamettin Olgun gibi bestekar ve söz yazarları da konuklarımız arasında yer almıştır.

 

*2013-2014 sanat dönemi içerisindeki en büyük konserinizden biri Hacı Arif Bey ve Şevki Bey eserleri konseri oldu bu konserin musiki severlerin yorumu nasıl oldu?

HANDAN KAVAS(AŞİYAN MUSİKİ DERNEĞİ KURUCUSU)

Bizim için her konserden sonra izleyiciler olsun, üyelerimiz olsun şunu söylemektedirler;

Bu konser şimdiye kadar olan en güzel konser di.

İnanın Hacı Arif ve Şevki Bey Konseri de aynen böyle oldu.

 

*Aşiyan Musiki derneği sosyal sorumluluk projelerinde adından sıkça söz ettiren bir dernek bu konudaki projelerinizden bizlere bahseder misiniz?

HANDAN KAVAS(AŞİYAN MUSİKİ DERNEĞİ KURUCUSU)

 

Projelerden pek söz etmek istemiyoruz. Projenin adını koyup açıkladığımız zaman mutlaka olması gerek. Ancak şartlar değişip de olmazsa olumsuz etkileri olabiliyor. Bu nedenle Aşiyan’da projeler sadece uygulama aşamasına gelindiğinde açıklanıyor.

 

* Aşiyan Musiki derneği olarak repertuar ve solist seçimlerinde neleri göz önünde bulunduruyorsunuz?

HANDAN KAVAS(AŞİYAN MUSİKİ DERNEĞİ KURUCUSU)

 

Genellikle konserlerimiz en az bir yıl önceden planlanır. Mesela önümüzdeki  2014 – 2015 sezonu  konser planlarımız hazır bile.

Konser için seçilen konu baz alınır. Bu konuya uygun eserler ve eserlere uygun solistler seçilir. Konsept meselesidir her şeyin aslı. Konuk Sanatçı dahi konuya uygun seçilir. Genellikle sezonun ilk konserleri daha klasik formatta, sezon sonuna doğru ise konserler daha neojklasik formattadır.

 

*Bir koroyu koro yapan şeftir ve şefin disiplini koroya olumlu yansır. Aşiyan Musiki derneği olarak bu konudaki görüşlerinizi biz musiki severler ile paylaşırmısınız?

HANDAN KAVAS(AŞİYAN MUSİKİ DERNEĞİ KURUCUSU)

 

Aşiyan Musiki Derneği demek disiplin demektir. Koro Şefimizden, üyelerimize kadar buna uygun davranışlar verilir ve beklenir. Dikkat edilmesi gereken şudur ki disiplin gerçek bir sevgiyle verilir . Burası bir aile yuvasıdır , Sıcak, samimi, ölçülü ama mutlaka saygılı ve disiplinli. Konuk Sanatşılarımız dahi bunu görerek “AŞİYAN AİLESİ” diye söz eder bizden.

Yılbaşı, Açılış, kapanış gibi özel günlerde dernekte kutlamalar, eğlenceler yapılır. Hatta derslerimiz bile eğlencelidir aslında.

 

*Sizce iyi bir solistin tanımı nasıl olmalıdır?

HANDAN KAVAS(AŞİYAN MUSİKİ DERNEĞİ KURUCUSU)

 

İyi bir solist özenli ve dikkatlidir. Eserine kendi olanaklarıyla çok iyi çalışmıştır. Gerisi zaten Şefinin tamamlayacağı bir konudur.

Aşiyan’da iyi bir solist kıyafeti, tarzı ile kurumunu en iyi şekilde temsil edebilen, eserini ise en iyi şekilde yorumlayabilen kişidir.

 

 

* Aşiyan Musiki derneği olarak yurt içi ve yurt dışı konser çalışmalarınız oldu mu?

HANDAN KAVAS(AŞİYAN MUSİKİ DERNEĞİ KURUCUSU)

 

Yurt içinde elbette oluyor. Yoğun konser programlarımız elverdiği oranda ve uygun gördüğümüz konserlere gidiyoruz. Yurt dışına yapmış olduğumuz “Türk Müziğine gönül vermiş Ermeni Besteciler Konseri” ile ilgili olarak Amerika’dan gelen teklifi yol giderlerinin aşırı yüksek olması nedeniyle kabul edemedik. Kültür Bakanlığı’ndan yardım istedik. Maalesef olması.

 

*Sizce iyi bir koro mu solist mi ön plandadır?

HANDAN KAVAS(AŞİYAN MUSİKİ DERNEĞİ KURUCUSU)

Aşiyan Musiki Derneği’nde kesinlikle koro ön plandadır.  Ancak koronun devamı olarak solistlerimizin başarısı da dillerdedir.

 

*2013-2014 sanat dönemi konser çalışmalarınızdan bizlere bahsedermisiniz?

HANDAN KAVAS(AŞİYAN MUSİKİ DERNEĞİ KURUCUSU)

 

2013 – 1014 sezonu için 4 konser planlamıştık. Gerçekleşen konserlerimiz sırasıyla;

– 24 Kasım 2013 tarihinde Yeditepe Üniversiyesi’nde “Güfteleriyle Yahya Kemal Beyatlı”

Konuk  Sanatçı : Münip UTANDI

– 09 Ocak 2014 tarihinde Bağlarbaşı Kongre ve Kültür Merkezi’nde “Besteleriyle ve Yorumuyla Âmir ATEŞ Konseri”

Konuk Sanatçı : Âmir ATEŞ

– 23 Mart 2014 tarihinde Yeditepe Üniversiyesi’nde “Hacı Ârif Bey ve Şevki Bey Konseri”

Konuk Sanatçı: Mustafa Doğan DİKMEN

 

01 haziran 2014 tarihinde ise Bağlarbaşı Kongre ve Kültür Merkezi’nde vereceğimiz konserde konu yok, eserlerde çeşitli makamlara yer verdik. Konserin Konuk Sanatçısı TRT Ankara Radyosu Ses Sanatçısı Sayın Nurten DEMİRKOL ..

 

* Aşiyan Musiki derneğinin musikimiz adına gelecek dönemlerdeki büyük projeleri nelerdir?

 

HANDAN KAVAS(AŞİYAN MUSİKİ DERNEĞİ KURUCUSU)

Daha öncede söz etmiştik projelerimizi uygulamaya konuluncaya kadar açıklamamayı tercih etmekteyiz.

 

* Aşiyan Musiki derneği olarak kardeş dernek projelerinde yer aldı mı?bizlere bundan bahsedermisiniz?

 HANDAN KAVAS(AŞİYAN MUSİKİ DERNEĞİ KURUCUSU)

Kardeş koro olarak Derneğimizde yetişen ve kendileri artık birer şef olan üyelerimizin korolarını kabul ediyoruz.

Sadık Kavas’ın kızkardeşi Şerife GÜMÜLCİNE tarafından kurulan BİGA MUSİKİ DERNEĞİ

Handan Kavas olarak çalıştırdığım İstanbul Merkez  Bankası Emekliler Korosu

Nilgün GÜLER tarafından çalıştırılan Abidin PAK Öğretmenevi Korosu

Gürcan ÖZDEMİR tarafından çalıştırılan Çekmeköy Türk Sanat Müziği Gönülleri Korosu v.s.

%d blogcu bunu beğendi: