Derya Sahil EROĞLU-Sanatçı

Türk Sanat Müziği Korolarının buluşma noktası www.safalargetirdin.com olarak Türk musikimize hizmet etmiş korolara ve şeflerine yer vermeye devam ediyoruz.Ciddi bir çalışmanın ürünü olan bu projemizde 2016-2017 Sanat Döneminin ilk röportajını Ağla İstanbul albümü ile çok büyük çıkış yakalayan genç nesil türk sanat müziği sanatçılarına örnek teşkil eden ve albümünde sosyal projesi ile ön plana çıkarak ciddi bir atılım yapan sayın Derya Sahil EROĞLU NU Sayfamızda ağırlamanın mutluluğu içindeyiz.

 

DERYA SAHİL EROĞLU KİMDİR?

1983 yılında Balıkesir’de doğdu. İlk, orta ve lise öğrenimini Balıkesir’de tamamladı. Müzik eğitimine Balıkesir Türk Müziği korosunun kurucu şefi olan babası Sıtkı Sahil’in yanında başladı. Memur bir ailenin ilk çocuğu olan Derya Sahil Eroğlu lise eğitimini tamamladıktan sonra 2001 yılında İTÜ Türk Müziği Devlet Konservatuvarı, Ses Eğitimi Bölümü, Türk Sanat Müziği Ana Bilim Dalı’nda okumaya hak kazandı. Konservatuvar yıllarında Alaattin Yavaşça, Selahattin İçli gibi ünlü hocalarla çalıştı. Ahmet Özhan, Mustafa Keser, Timur Selçuk gibi duayenlerle konser verdi. 2006 yılında lisans eğitimini tamamlayan Eroğlu, aynı yıl Yeditepe Üniversitesi Eğitim Bilimleri Enstitüsü’nde yüksek lisans eğitimine başladı. 2007 yılında lisansüstü eğitimini tamamladı. Bu süre içinde bir yandan sahne çalışmaları devam ederken, diğer yandan özel okullarda müzik öğretmenliği yaptı. 2011 yılında Balıkesir Üniversitesi’nden aldığı teklif üzerine Balıkesir’e geri döndü ve iki yıl boyunca Müzik Eğitimi Ana Bilim Dalı’nda ses eğitimi ve Türk müziği dersleri verdi. Aynı bölümde çalışan iş arkadaşı Yrd. Doç. Dr. Özgür Eroğlu ile 2011 yılında evlenen Derya Sahil Eroğlu bir çocuk annesidir. Eroğlu, albüm çalışmalarının yanısıra bir yandan üniversitelerin müzik bölümlerine ve konservatuvar sınavlarına öğrenci hazırlamakta, diğer yandan konserler vermektedir.

 

 

 

 

DERYA SAHİL EROĞLU’NUN İLK ALBÜMÜ “AĞLA İSTANBUL” 3 EKİM’DE TÜM MÜZİK MARKETLERDE VE DİJİTAL PLATFORMLARDA YERİNİ ALDI.

 

 

 

 

 

 

GENÇ KUŞAĞA SANAT MÜZİĞİNİ SEVDİRECEK

13 yaşından bu yana şarkı söyleyen Derya Sahil Eroğlu; genç bir anne, yaratıcı bir öğretmen, yetenekli bir solist…

Eroğlu, gençlerin sanat müziği dinlememesinde bu müziği icra edenlerin sorumluluğu olduğu inancıyla şarkılarını hazırladı. Bu sorumlulukla, klasik Türk müziğini modern ezgilerle birleştirdi ve herkesin, özellikle de genç kuşağın kendinden izler bulabileceği bir albüm ortaya çıktı.

Eroğlu, Türk sanat müziğini farklı tarzlarla harmanladığı ilk albümü “Ağla İstanbul” ile genç kuşağa sanat müziğini sevdirmek konusunda iddialı.

 

 

 

“AİLE ALBÜMÜ OLDU”

Duy Müzik’ten çıkan albümde yer alan 9 şarkıdan “Ağla İstanbul”“Hiç Eser Kalmadı”“Gözlerime Yağmur Yürür” ve “Sabır Taşı”nın besteleri Derya Sahil Eroğlu’nun Balıkesir Türk Müziği korosunun kurucu şefi olan babası Sıtkı Sahil’e ait.

Şarkıların tamamının düzenlemesi Eroğlu’nun kardeşi Buğra Sahil tarafından yapıldı. Buğra Sahil aynı zamanda “Sabır Taşı” şarkısının Remix versiyonunu da hazırladı. Şarkıda Eroğlu’nun diğer kardeşi Mert Sahil de keman çaldı.

 

 

 

 

LANSMAN FOTOĞRAFLARI SOKAK HAYVANLARINI DOYURDU

Derya Sahil Eroğlu’nun albüm tanıtım fotoğrafları için “Doyuran Kareler” sosyal sorumluluk projesi ile ortak bir çalışma yürütüldü. Proje kapsamında Kastamonu ve Sakarya’daki barınaklara mama bağışı yapıldı. Bunun karşılığında fotoğraflar, projeyi yürüten gönüllü fotoğrafçılar tarafından çekildi. Böylece, her bir fotoğraf karesi barınaktaki hayvanların karnını doyurmuş oldu.

 

 

İLK KLİBİN OYUNCULARI SOKAK HAYVANLARI

Tanıtım fotoğrafları, “Ağla İstanbul” albümünün konseptine uygun olarak İstanbul’u simgeleyen mekanlarda sokak hayvanlarıyla çekildi. Fotoğraflara Galata Kulesi, Sarayburnu Sahili, Sultanahmet Meydanı, Cankurtaran Erol Taş Kahvesi ve Eminönü Vapur İskelesi fon oldu. Bu fotoğraflardan albümün çıkış şarkısı “Ağla İstanbul”a sosyal medyada yayınlanmak üzere klip hazırlandı.