Ali Kayadelen (Başkan)-Ali KILIÇ (Koro sefi) -Mersin Akademik Sanat Derneği

MERSİN AKADEMİK SANAT DERNEĞİ

 

MASK Mersin Akademik Sanat ve Kültür Derneği Başkanı Ali Kayadelen ile yapılan Röportajımız,

*   Ali Kayadelen Kimdir?Bizlere kendinizden bahsedermisiniz

1938 Mersin doğumlu, İkinci Dünya Savaşı yoklukları ile büyümüş, sporla dersi beraber ve iyi seviyede yapan,Türk Sanat Müziği’ne aşık bir ailenin 5 çocuğundan biriyim. Ankara Gazi Eğitim Enstitüsü Beden Eğitimi mezunuyum. Öğretmenliğe Ünye’de başladım.1965 yılında Ünye Halk Eğitim Merkezi Türk Sanat Müziği biriminin Kurucu Üyelerinden biri oldum.1974’te Ankara Keçiören Gençlik Kültür Merkezi Müdürlüğü’nde Ali Osman Akkuş ve Sefa Sağbaş ile TSM Korosunu Kurdum.1977 yılında Mersin’de Mersin  TSM Derneğinin kurulmasında büyük emeğim ve Kurucu Başkanlığım var.1997’de MASK ”Mersin Akademik Sanat ve Kültür Merkezi”nin kurulmasında değerli kurucu arkadaşlarımla farklı bir dernek kurmaya karar verdik.Yıllardır Dernek Başkanı olarak TSM’ne hizmet vermeye çalışıyorum.

*   Bu kadar derin musiki sevdası nereden gelmektedir ?

Güzel olan her şeye saygı duyan bir aileden kaynaklanan müzik sevgisiden sanırım.

 

*  Sanata ve sanatçıya bu kadar önem veren bir derneksiniz? Sizce iyi bir solist nasıl olmalıdır?

Türk Sanat Müziği’nin layıkıyla tanıtılması ve doğru olarak icra edilmesi için belirli prensipleri olan bir derneğiz. Solist olacak olanın sesinin güzel olması elbetteki aranılan bir özellik, ancak yeterli değildir. Kendini ve sesini ön plana almadan Eseri notaya bağlı kalarak aslına uygun okumak ve hissederek, duyarak dinleyenlere aktarabilmek , aynı zamanda Şef’le , koroyla ve dinleyici ile uyumlu olmalıdır.

 

*  Mersin Akademik Sanat Kültür derneğinizden musiki severlere biraz bilgi verebilir misiniz?

Şef Ahmet Kılıç yönetiminde çalışan derneğimiz, haftada iki gün çalışarak ve tam hazır olmadan konser vermeyen, nota destekli çalışan bir derneğiz. Sosyal ilişkileri ön plana alan, gezi, eğlence ve yemekli toplantılar yapan halka açık bir derneğiz.

 

*  Derneğinizin gelecek dönemlere dair hedefleri neler olacaktır?

Hedeflerimiz arasında; daha çok insana ulaşmak, Türk Sanat Müziği’ni genç kuşaklara sevdirmek, daha çok insanın ruh sağlığına katkıda bulunmak ve müzik eğitimi almak isteyenlere yardımcı olmak.

 

*  Derneğinizin konserlerine halkın ilgisi ne yönde oluyor?

Her konserden sonra; ‘’lütfen her konserinizden bizleri haberdar edin’’ diyenlerin çoğalması bizleri mutlu ediyor.

 

 

*  Mersin’de bildiğimiz kadarı ile Musiki adına birden fazla musiki derneği var mevcut musiki dernekleri ile konser organizasyonunda bulundunuz mu?

Mersin’deki diğer derneklerle ortak çalışmak ve beraber konser vermek amacıyla girişimimiz oldu ancak olumlu netice alamadık. Müzik Kurulu kurulması konusunu yeterince anlatamadığımızı düşünüyorum.

 

 

 

*  Mersin Akademik Sanat Kültür Derneği olarak Yurtiçi yada Yurtdışı konser projelerinde bulundunuz mu?

Mersin Akademik Sanat ve Kültür Derneği olarak yurtdışı konserimiz olmadı fakat Yurtiçi olarak İskenderun ve Tarsus’ta konser verdik.

 

*  MASK Mersin Akademik Sanat ve Kültür Derneği olarak başarı neye endekslidir?

Başarı her zaman fedakarca , özverili, disiplinli ve uyum içinde çalışmaya endekslidir.

 

*  Türk Musikisinin gelişmesi adına sizce ne gibi projeler yapılması gerekiyor?

Her derneğin kendi bünyesinde Türk Sanat Müziği bilgi ve tecrübesine sahip Yönetici ve Eğitici kadrosunun olmasına, en azından bu dalda edinilmiş bir yeterlilik belgesinin bulunmasına ve maddi destek alabilmelerine yardımcı olunmasında fayda var diye düşünüyorum.

 

*  Koronuza yeni başlayan bir Musikisevere önerileriniz neler olacaktır?

Koromuza yeni başlayan bir musikisevere önerilerimiz; öncelikle Müziğe gönül vermiş olması, sonrasında ise çalışmalara devamlılık göstermesi, diğer koro üyeleri ile uyum içinde olması, Şef ile ilişkilerinde ciddi ve saygılı olması, sesimizi ve etkinliklerimizi daha geniş kitlelere duyurabilmek adına bizlere katkı sağlayabilmesi, çevresinde müziğe ilgisi ve yeteneği olanları cemiyetimize kazandırabilmesi ve Türk Sanat Müziği’ne yakışır bir çizgide olması gerekmektedir.

 

 

 

                                                              ALİ KILIÇ

                 MASK Mersin Akademik Sanat ve Kültür Derneği Koro Şefi

 

  

MASK Mersin Akademik Sanat ve Kültür Derneği Koro Şefi Ahmet Kılıç ile yapılan Röportajımız,

* Ahmet Kılıç kimdir?

1948 Kahramanmaraş-Andırın-Çokak Köyü doğumlu, Gazi Eğitim Müzik Bölümü mezunuyum Emekli Müzik Öğretmeniyim.

* Mûsikî kariyerinizde Mersin Akademik Sanat ve Kültür Derneği’nin yeri nedir?

Ben Klasik Müzik okudum.Türk Sanat Müziği ile ilgim 1997’de Başkanımız Ali Kayadelen ile Mask’ı kurarak başladı.Burada Türk Müziği’ni hem öğrenmeye hem öğretmeye çalışıyorum.Bu çalışmalarım sayesınde çok sayıda bestekarla, TRT Sanatçılarıyla ve Derneğimize gelen çok sayıda insanla özel dostluklar kurdum, bunlar benim için çok önemli.

* Bir sef olarak Mûsikîye yeni baslayacaklara önerileriniz?

Önce Türk Müziği’ni sevsinler, sonra da doğru yerlerde doğru kişilerden eğitim alsınlar.

* MASK’ın calismalari hakkinda biz Musikiseverlere bilgi verir misiniz?

Pazartesi-Perşembe günleri saat 18:30 ile 20:30 arası hazırladığımız repertuar şarkılarını ; önce notasıyla solfej olarak sonra da sözleriyle okutarak çalışıyoruz.Hazır olduğumuz zaman da Mersin Atatürk Kültür Merkez’inde konser veriyoruz.Ayrıca yeni başlayanlara, nota ve usul dersi ile beraber her çeşit müzik aleti (ud, kanun, keman) kursu da veriyoruz..

 

 

* Mersin’de Musikiye onem veren bir derneksiniz yilda kac kez konser vermektesiniz?

Genelde iki konser veriyoruz.Bazen tam hazırlanmamız zaman alıyor o zaman bir konser verdiğimiz de oluyor.

* Sosyal sorumluluk projelerine örnek gosterilen bir dernek olarak calismalariniz hakkinda bilgi almak istiyoruz?

Amacımız bu kültürü yaşatmak ve bizden sonraki kuşaklara doğru olarak aktarmak.Ayrıca yetenekli gençleri yetiştirerek Türk Müziği’ne yeni sanatçılar ve hocalar kazandırmak.Yetenekli gençlere ekonomik olanaklar sağlayıp okumalarına da destek oluyoruz.

* Bir koroyu koro yapan ŞEF’in sağladığı disiplindir bu konudaki görüşleriniz nelerdir bizimle paylaşır mısınız?

Disiplinin olmadığı yerde başarının olmayacağına inanırım.Bunu en iyi benim öğrencilerim bilir.Biz başarımızı disiplinli , düzenli ve sorumluluk bilinciyle yaptığımız bu çalışmalara borçluyuz.

 

* Turk Sanat Müziği’nin gelisimi açısından ne gibi projeler yapilmali?

Öncelikle sadece TRT kanalında değil diğer TV  kanallarında da Musiki yayınları yapılmalı, şarkılar notaya bağlı kalınarak doğru yorumlanmalı. Tüm Türk Müziği Derneklerine ekonomik destek sağlanmalı, Kültür Merkezlerindeki salonlar için derneklerden para alınmamalı, Ses ve Beste yarışmaları düzenlenerek yeni Sesler ve Besteler kazanılmalı ayrıca tüm bunlara ek olarak Müzik Bölümü Mezunlarına iş olanakları sağlanmalıdır.

 

* Turk musikimizde son zamanlarda beste sikintisi yasanmaktadir bu konudaki görüşleriniz nelerdir?

Ben beste sıkıntısı yaşandığı kanısında değilim.TRT’de bile belli sayıdaki şarkıların dışında şarkı seslendirilmemektedir.Yeni bestelerin tanıtımı yeterince yapılmamakta ve besteler arşivlerde çürümeye bırakılmaktadır. Ben Erol Sayan Hocamın bile son yıllarda TRT’ye yeni beste yollamadığını biliyorum.Bestekarlar her açıdan desteklenmeli, beste yapmaya teşvik edilmelidir.

 

* MASK’ın ileride musikiseverlere ne gibi projeleri olacak?

Olanaklar ölçüsünde bestekarlar, sanatçılar davet edip onlarla ortak konserler yaparak daha çok kitlelere ulaşmaya çalışacağız.

 

 

* Ciddi calismalarin öncüsü olan bir topluluk olarak kardes dernek kapsaminda diğer derneklerle ortak projeleriniz oluyor mu?

Malasef çok istememize rağmen bunu yapamıyoruz.Mersin’deki Dernekleri bu konuda hiç ikna edemedik. Sadece Mersin Üniversitesi’nin kuruculuğunu benim yaptığım ve 10 yıl boyunca çalıştırdığım Türk Sanat Müziği Topluluğu ile ortaklaşa konser yaptık.

 

* Yurtiçi ve yurtdışı konserleri yaptiniz mi?

Derneğimizle İskenderun ve Tarsus’ta konser yaptık. Çok istesekte maddi olanak sıkıntısı sebebiyle ne yazık ki bu isteğimizi hayata geçiremiyoruz. Ama Üniversite Koromuzla İzmir ve Kuzey Kıbrıs’ta Konserlerimiz oldu.

 

* Mûsikîye gönül vermiş biri olarak Mersin’li Sanatcilarla da icralarda bulundunuz bu konuda bizlere bilgi verir misiniz?

Mersinli olan ve olmayan çok sayıda Sanatçıyla (Vedat Kaptan Yurdakul, Eliz Avaroğlu gibi) birlikte Türk Müziği severlere çok güzel konserler yaptık, yapmaya da devam edeceğiz.

Ahmet Kılıç Hocamiza Musiki dolu sohbeti için teşekkür eder Mersin Akademik Sanat ve Kültür Derneği’ne calismalarinda başarılar dileriz

Bende Türk Müziği’ne bu katkınızdan dolayı size teşekkürlerimi sunarım.Başarılarınız daim olsun.