Bahariye ve Kızıltoprak Musiki derneği koro şefi saygıdeğer Murat Seçkin ile yapmış olduğumuz röportaj

mseçkin 1mseçkin3

www.safalargetirdiniz.com olarak Türk Sanat müziği koroları ve topluluklarını tanıtmaya devam ediyoruz.Bu haftaki değerli koro şefimiz Murat Seçkin. Bahariye ve Kızıltoprak Musiki derneği koro şefi olan Seçkin ayrıca ses sanatçısı ,türk musikimizin değerli bir bestekardır.Radyo Alaturka da program sunuculuğu görevinde de bulunan Seçkin  2015 yılı içerisinde Albüm çalışması yapmakta olup kısa süreçte musiki gönül dostları ile buluşacaktır. Saygıdeğer Koro şefi ,Ses sanatçısı   Murat Seçkine değerli vaktini röportajımıza ayırdığı için teşekkür ediyoruz.

-Murat Seçkin Kimdir?

Ankara’da dünyaya geldim. İlk –Orta –Lise öğrenimimi Ankara’da tamamlayarak, Anadolu Üniversitesi Sosyal Bilimler fakültesinden mezun oldum.1991 yılında geldiğim İstanbul’da çocukluğumdan beri arzu ettiğim Üsküdar Musiki Cemiyetine kaydoldum. Ayhan HAKSAL, Şeref ÇAKAR, Amir ATEŞ gibi hocalar ile 2004 yılına kadar Tür Müziği çalışmalarını İcra sınıfında sürdürdüm. Bu süre zarfında birçok dernek ve topluluklarda usul , repertuar hocalığı ile koro şefliği görevlerinde bulundum. 2001 yılında Kızıltoprak Musiki Topluluğunu kurarak Türk Müziğinin doğru şekilde yaygınlaştırılması ve gelecek nesillere doğru aktarılması konusunda hizmet vermeyi amaçladım.

Türk Müziğine çok önem veren büyük sanatçı Barış MANÇO ile de çalışma fırsatı buldum ve 7’den 77’ye programında 1996-1999 yılları arasında Türk Müziği sanat danışmanlığı ve İkinci Kahvaltı programının Koro Şefliğini icra ettim.

Koro Şefi  ve Bestekar değerli sanatçı Sn.Muzaffer ÖZPINAR ve rahmetli Kanun üstadı Halil KARADUMAN ile birlikte çok kıymetli sanatçı Emel SAYIN’la uzun yıllar vokalisti olarak çalıştım.

2009-2013 yılları arasında görevim nedeniyle bulunduğum Ankara’da TRT Ankara  Radyosunda Türk Müziği çalışmalarımı devam ettirdim

Yakın bir  zamanda  ilk  albümüm ile sanat sever dinleyicilerimizle  buluşacağım.

Hayatta var olduğum sürece Türk Musikimize hizmet etmeye devam edeceğim.

-Koro ve topluluklarınızdan bizlere bahsedermisiniz?

Su an birlikte çalışmalar yürüttüğüm ve hocalığını yaptığım iki korom var. Bunlardan bir tanesi üsküdar musiki cemiyetinde beraber bulunduğumuz ve gönül birlikteliği yaptığımız arkadaşlarımla birlikte kuruculuğunu üstlendiğim Kızıltoprak Musiki Derneği, diğeri ise Bahariye Musiki Topluluğudur.

Bundan öncesinde Acıbadem Hastaneleri Türk Sanat Müziği Topluluğu, ve  Türk Silahlı Kuvvetlerinde kurulan Türk Müziği korolarında uzun yıllar  Türk Müziği eğitimleri  vererek  ve başarılı konserlere imza attık.

Klasik Türk müziğini yaşatmak amacıyla çeşitli faaliyetlerde bulunuyor,  İstanbul başta olmak üzere  farklı illerin kültür merkezlerinde birçok sayıda konserler vererek, musıkiseverlere ulaşmaya çalışıyoruz.

Konserlerimizde Türk Sanat musikisinin seçkin örneklerinden eserlere yer vermeye ve unutulmaya yüz tutmuş eserlerimizi yaşatmaya özen gösteriyorum . Her konserimizde Rahmet ve saygı ile andığımız büyük bestekarlar Abdülkadir MERAGİ’den başlayarak, Saadettin KAYNAK, Selehattin PINAR, Avni ANIL, Prof.Dr.Selahalttin İÇLİ .gibi hocalarımzın eserlerine yer verdiğimiz gibi Prof.Dr.Alaaddin YAVAŞÇA, Zeynettin MARAŞ,Kamuran YARKIN, Bilge ÖZGEN, Amir ATEŞ,Turhan TAŞAN, Hüsnü ÜSTÜN gibi yaşayan bestekarlarımızın da hayattayken değerlerini bilmek adına gönüllerimizde yer eden ve ayrıca yeni  eserlerini repertuarımıza almaktan gurur duyuyorum. Zaman zaman konserlerimizin bir bölümünü  fasıl kültürümüzü tanıtmak ve yeni nesillere aktarmak amaçlı fasıl Musikisi şeklinde düzenliyoruz.

Hocalığını üstlendiğim Korolarımın konserleri her zaman büyük bir ilgi ve beğeni ile izlenmektedir.Bu da musikimize olan ilginin bitmeyeceğini  gösterdiğinden beni çok mutlu etmektedir.

-İyi bir solistin temel nitelikleri neler olmalıdır?

İyi bir solist  esere hakimiyeti, ses rengi, ritim duygusu,sahne duruşu, kıyafeti ve musiki terbiyesi ile bir bütünlük göstermelidir.

Solist eseri icra ederken dinleyici ile göz teması kurabilmeli, mikrofonu,beden dilini ve ruh dilini çok iyil bir şekilde kullanabilmeli, saz sanatçıları ile uyum içerisinde eseri takip edebilmeli,eser icra etmenin çok ciddi bir iş olduğunun farkında olarak seyirciyle bağ kurabimeli ve tüm bunlar için gereken özeni göstermelidir diye düşünüyorum.  Ayrıca icra edeceği eserin ses rengine uygun olması  solistin performansını arttıracaktır.

-İyi bir topluluğun temel nitelikleri neler olmalıdır?

Musiki eğitiminde  disiplinin şart olduğuna inanıyorum.Tüm Koro arkadaşlarıma yaptığımız çalışmanın çok ciddi bir iş olduğu duygusunu vermeye çalışırım herzaman. Çünkü disiplinin olduğu yerde eğitimin kaliteside yükselir. İyi eğitim alan ve musiki terbiyesinden geçen bir koronun, sahne düzeni, sahne performansı da mükemmel olur.  Korist arkadaşların sahnede bir bütünlük sağlaması, bir koristin diğer korist  arkadaşının sesini bastırmadan birbirlerini duyabilecek şekilde tek ses çıkıyormuş gibi eserleri  icra etmesi, eserin icrası esnasında koristlerin şef  ile göz kontağını kesmemesi izleyicelere koronun uyum içerisinde bulunduğunu hissettirir.

Koronun Başarılı olmasını istiyorsak ben değil biz duygusu hakim olmalıdır.

-Repertuar seçimi esnasında dikkat edilmesi gereken hususlar nelerdir?

Repertuar seçiminde konserin ilk bölümünde mutlaka klasik eserlere yer vermeye çalışıyorum. Çünkü Musiki toplulukları olarak klasik eserlerin sonraki kuşaklara aktarılması gibi bir misyon üstlendiğimizi düşünüyorum. Bunun yanı sıra bizleri izlemeye gelen seyircilerinde eşlik edebileceği eserlere de yer vermeye çalışıyorum.

Öncelikle bir konser formatı belirliyor, bu formata uygun olan repertuarı bizzat kendim yüzlerce değerli eser içerisinden seçip hazırlıyor ve bu eserleri mümkün olan en güzel icrayla seslendirilmesini hedefliyorum. Bazı konserlerde konsepte uygun ise koro üyelerimizin teklifi ve benim olurum ile okunmak istenen eserleri de repertuara alabiliyorum.

Eserlerin makam ve usul sırası da repertuar hazırlarken önem verdiğim hususlardan biridir.

-İyi bir koro ile iyi bir solist arasındaki en temel fark nedir?

İyi bir koro,  eseri icra ederken tek ses olmalıdır. İyi bir solist seslendireceği musiki eserinin formunu bozmadan,  notaya bağlı kalınarak doğru yorumlamalı ve ayrıca  kendi yorumunu da katarak eseri en iyi şekilde icra etmelidir

-Koro ve topluluklarınız olarak yer aldığınız sosyal sorumluluk projelerinden bahsedermisiniz?

Kzıltoprak Musiki Derneği olarak her yıl düzenli olarak üç büyük konser veriyoruz. Bunun dışında Türk Musikisine gönül veren sanatçılarımızdan ve özellikle  Yardımseverliği ile tanınan ve çok değerli büyük sanatçı Hüner COŞKUNER hanımefendinin önderliğinde  her yıl Şizofrenler Derneği yararına bir konser düzenliyoruz.  Kızıltoprak Musiki Derneği olarak ayrıca Yaşlı Bakım Evlerinde ve Yakacık Sanatçılar  Evinde geleneksel hale getirdiğimiz  musikiyi seven gönül dostlarımızla sıkça bir araya geliyoruz. Ayrıca İstanbul dışında Belediyeler tarafından aldığımız davetler neticesinde Konserler turnelerine katılıyor, musikiyi seven herkes ile buluşabilmek için tüm fırsatları değerlendiriyoruz.

-Koro şefliğinizin yanı  sıra Ses Sanatçısı olarak radyo programcılığı da yapıyorsunuz biraz bize bu konuda bilgi verirmisiniz?

Yılların getirdiği musiki birikimimi 2015 yılından itibaren en çok dinlenen ve Seçkin  radyo kanalı olan RADYO ALATURKA’da  her hafta Salı günleri “ MURAT SEÇKİN İLE SEÇKİN ŞARKILAR”  programını icra ediyorum. Programımız çok beğeni ile dinlenmektedir. Türkiye ve   tüm dünyada musikiyi seven dotlarımızla bir araya gelmenin keyfini yaşıyorum. Benim için çok özel ve kıymetli bir çalışma olmuştur. Her zaman aynı heyecanla  dinleyicilerimle  bir araya  gelmek şahsımı son derece mutlu etmektedir.

Her program için titizlikle hazırlanmak gerekiyor. Örneğin hangi makamlarda eserler seslendireceğinizi, bu makamlar için söylemeniz gereken bilgiler olup olmadığı, seçtiğiniz eserlerin güfte ve bestekarlarının yaşamlarına dair vereceğiniz bilgilerin neler olabileceğini araştırmak ve ön hazırlık yapmak çok önemli. Çünkü radyo programı aynı zamanda musikimiz adına bilgiler verebilmek ve bu bilgilerin mümkün olduğu kadar geniş kitlelere yayılmasını sağlamak adına önemli bir fırsattır.

H azırlayıp  sunduğum ‘MURAT SEÇKİN İLE SEÇKİN ŞARKILAR’ adlı programımda musiki sanatçıları ve musikiye gönül vermiş sanatçıları konuk ediyorum.   Zekai TUNCA, Hüner COŞKUNER, Neveser GERGİNOK, Ateşböceği ERCAN (Ercan BOSTANCIOĞLU), Fatih MÜHÜRDAR,  gibi çok kıymetli sanatçılarla  biraraya gelerek dinleyicilerimizin musiki anlamında bilgilenmelerini ve onların hatıralarında sanata dair yaşanmışlıklarını dinleyicelere aktarmalarına vesile olmaya çalışıyorum.

Bu programları yapabilmek için Musikiyi seven dostlarımıza ihtiyacımız var. Bu konuda şahsıma büyük desteklerini esirgemeyen  İşadamı Sayın Yetkin GÜRSEL Beyefendiye de Türk Müziğimize ve kültürümüze  verdiği  büyük hizmetlerden ötürü kendisine  sonsuz teşekkürler ediyorum.

-Türk musikisinin daha iyi yerlere gelmesi için neler yapılmalıdır?

Türk musikisi için  yapılacak çok şeyin olduğunu düşünüyorum. Turkiye’de amatörce kurulmuş olup kendi maddi imkanlarıyla ayakta durmaya çalışan Musiki Korolarını  maddi ve manevi olarak desteklemek gerektiğine inanıyorum. Özellikle bizim gibi amatör koroların konser verme aşamasında ekonomik olarak desteklenmesi ve Tüm salonların belediyeler tarafından ücretsiz tahsis edilmesinin gerekli olduğuna inanıyorum.

Türk Sanat Müziği eserlerinin sadece TRT kanallarında değil, diğer televizyon kanallarında da yayınlanmasının önem arzettiği bir gerçektir. Böylelikle daha genç ve geniş kitlelere müziğimizin dinlenmesi fırsatı verilmelidir.


Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s