Hülyanın Penceresinden “Müziğin Alfabesi”

hülya yeni

Değerli sanatseverler,’’Hülya’nın Penceresinden ‘’ yazı köşemle,müzik,sanat,hayatın her alanına dair yazılarımla..ayda bir kez sizlerle birlikte olacağım..Koroların buluşma noktası,sanatın,müziğin buluştuğu bu güzel sitede,gönül penceremden kalemime dökülen,duygu ve düşüncelerimi sizlerle paylaşmanın tarifsiz mutluluğu ve heyecanı içersindeyim.İlk köşe yazımın konusunun ne olması gerektiği konusunda inanın çok fazla düşünmedim.Tereddütsüz müzik olmalıydı.Ben de aldım kalemi elime ve yazmaya başladım..

 

Müzik ruhun gıdasıdır…

Yeri gelir bizi teselli eder,yeri gelir ruhumuzu okşar,yeri gelir hüzünlendirir,yeri gelir çok mutlu eder.Do re mi fa sol la si..işte bu yedi notadan oluşturulan binbir çeşit armonilerle,hayatın her alanında olduğu gibi müzikte de matematiksel boyutu görebiliriz.Herşey bu yedi sihirli notada gizlidir.Müzikle ilk tanıştığımız yer,anne karnıdır.Çünkü kalp atışları bile,düzenli bir ritme bağlıdır.Bundan da anlaşılıyor ki,müziğin girmediği hiçbir yer yoktur. Evde,sokakta,alışverişte,okulda,işyerinde,seyahatte,tatilde ve daha birçok yerde müziksiz yapamayız Müzikle dinleniriz,müzikle çalışırız,müzikle yürürüz,müzikle oynarız,müzikle uyuruz.Müzik bizi bu dünyadan koparıp başka alemlere götürür.Kimi zaman gerçeklerden uzaklaştırır,kimi zamanda gerçeğin içinde yaşatır. Hoşumuza gitmeyen bir şey görmek istemediğimizde,gözlerimizi kapatabiliriz.Fakat bizi rahatsız eden sesler duyduğumuzda,kulaklarımızı kapatmak işe yaramaz..Hayatın,doğanın içinde,ses ve melodi vardır.Müziğin etkilerini hemen hemen her yerde yaşarız.Gözlerimizi kapatıp,kulağımızı dış seslere odakladığımızda,su sesi,rüzgar sesi,kuş sesi,yağmur sesi,araba sesi,korna,siren sesi gibi içinde belli bir melodi barındıran bir dolu sesler duyarız.Şehrin gürültüsü bedenimizin ve ruhumuzun enerjisini  negatife düşürür.

Sesler beynimizi ve bedenimizi pozitif elektrikle de yükleyebilir,negatif elektriklede..

Ses ve müzikle içiçe yaşarız.

Müziğin ritmi değiştikçe ruh halimizde değişir. Dinlediğimiz müzikler,yaşadığımız ortama ve ruh halimize göre değişiklik gösterir.Müzik kimi zaman bizi çoşturur,kimi zaman da sakinleştirir.Hareketli müzikte neşeli,slow bir müzikte ise romantik oluruz.

Bazen Şarkılar bizi söyler.Bazen Dert bende,derman sende der,bazen Benzemez kimse sana der,bazen O Ağacın altına götürür,bazen şarkılardan fal tutar,bazen köprüler kurdurur,bazen gemiler yaktırır,bazen Ben seni unutmak için sevmedim der.Müzik,bizi bize anlatır.Kendimizle,hayatla yüzleştirir. Geçmişe gideriz,anılara döneriz,iç hesaplaşmaları yaparız,daha da güçleniriz.Hepimizin bir müziği vardır.Ve onu evrene taşırız.

Müzik Ruhun hem gıdası hem de şifasıdır..

Müzik hayatımızın içine bu kadar yerleşmişken,onu terapi olarak da kullanmak da kaçınılmaz oluyor…

Müzik,insanın ruhuna,yüreğine,bedenine hitap eden,dinlendirici etkisi olduğu için,Osmanlı döneminden bu yana, hastalara şifa vermek amacıyla kullanılmış..Halen İsveç’te,hastalara tedavi amacıyla,radyodan yayın yapılıyor.Klasik Müzik dinletilen hastalar, müziğin sakinleştirici etkisi nedeniyle,ameliyattan önce ve sonra daha az ağrı kesici almışlar.

Yapılan araştırmada çıkan sonuçlar ise; çok hızlı müzik türlerinin insanı gerilim ve strese soktuğu,ani ritm değişikliklerinin tedavide iyi sonuç vermediği şeklinde.Özellikle bunama olan yaşlıların tedavisinde,neşeli müziklerin,hatıraları canlandırma ve yaşlıların kendilerini daha iyi hissetmelerinde,büyük rolü olduğu da saptanmış.

Günlük hayatın rutinleri içinde,hepimizin dinlenme,stres,kaygı ve sıkıntılardan kurtulmaya ihtiyacımız var.İşte müzik ruhun gıdasıdır sözü de bu noktada devreye giriyor.

Bizim ruh halimizi etkileyip,derinlere nüfuz ediyor ve algımızı değiştiriyor.Klasik müzik dinlediğimizde,rahatlatıcı ve sükunet verici etkisini görüyoruz.Aynı şekilde Türk Sanat Müziğininde insana rahatlık veren ve dengeleyen bir etkisini hissediyoruz.

Aslolan,müziği ruh halimizi,pozitife döndürmek konusunda kullanmayı bilmek..Bu şekilde kendimize olumlu yönde  yarar sağlayabiliriz.

 

Müziği sadece dinlemeyin,ona eşlik edin,beraber söyleyin.

Dinlediğiniz müziğin türü ne olursa olsun önemli değil,keyif almaya çalışın.Siz mutlu olursanız,çevrenizi de mutlu edersiniz.Türk Kültüründe önemli bir yere sahip türkülerimizin,toplumun aynası olduğu hüznü ve neşeyi içinde barındırdığını iyi bilen..

Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Atatürk; ‘’Müzik,hayatın neşesi,ruhu,sevinci herşeyidir.Müzik,hayatın ta kendisidir’’ sözüyle müziğin yaşamımızdaki önemini ne kadar da güzel ifade etmiştir.Müzik herşeydir aslında.Gün gelir bizi dansa davet eder,gün gelir yüzümüzü güldürür,gün gelir üzüntümüzü unutturur,gün gelir en yakın dostumuz olur,sığınacak bir liman gibi kimsenin koyamadağı eli o omzumuza koyar,bizi avutur.Müzik evrensel bir dildir.

Hangi dili konuşursanız konuşun farketmez.Müziğin milliyeti yoktur.Sizinle köprü kurduğu tek dil evrensildir.

 

 Ya Müzik olmasaydı?

Duygularımızı nasıl anlatırdık.Mevsim mevsim ruhumuzu nasıl dile getirirdik? Acılar,sevinçler,hüzünler,dertler,mutluluklar nasıl ifade edilirdi?Anılara nasıl yolculuk ederdik?Nasıl tatile çıkardık? Nasıl araba kullanırdık? Geçmişi film şeridi gibi kim gözümüzün önüne getirirdi? Bir düşünün; dışarda sadece şehrin gürültüsü.Hiçbir yerde müzik sesi yok.Düğünler,dernekler eğlenceden uzak. Keza askere uğurlama törenleri davul zurna eşliğinde değil.Yürüyüşte,yolculukta,heryerde,gürültüden uzaklaşmamı sağlayan kulaklıklar yok.Sanatçılar şarkı söyleyemiyor.Konserler,dans gösterileri olmuyor.Filmlerin,dizilerin en çarpıcı sahneleri,sıradan geçiyor. Keza spor salonları,fitnes,yoga,meditasyon seslerden yoksun.Telefon ve zil çalmıyor,enstrüman çalınamıyor..Aman Allahım düşünmesi bile kötü gerçektende..Sıkıntıdan patlardık herhalde JBizim söylemek istediklerimizi,melodik ve ritmik şekilde anlatan,ezgileriyle bizi kendine çeken,sözlere hayat veren yol arkadaşımız müziğin, sözün etkisini güçlendiren,akılda kalan bu kalıcılığından,etkileyiciliğinden yoksun kalırdık.Duygularımızı,notalarla ağlatıp,notalarla güldüremez,mutlu olamazdık.Müzik,hayatımızda olduğu için şükredelim..İyi ki müzik var. Müziksiz kalmamanız dileğiyle..


Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s