Balıkesir Türk Müziği Korosu ve Saygıdeğer şefi Sıtkı Sahil hocamız ile yapmış olduğumuz musiki dolu sohbet

balıkesir türk müziğisıtkı hoca

http://www.safalargetirdiniz.com tsm web sayfamız olarak 3.sanat yılımızda da Koro ve toplulukları sayfamıza davet etmeye devam ediyoruz. Bu haftaki değerli  musiki derneği  Balıkesir Türk Müziği  Korosu ve  saygıdeğer şefi Sıtkı sahil Hocamız.

Değerli vaktini böylesi güzel bir sohbet için bizlere vakit ayıran  Balıkesir Musiki derneği ve saygıdeğer şefi Sıtkı sahil hocamıza sonsuz teşekkürlerimizi sunuyoruz.

-Sıtkı sahil kimdir ?

 

 

24.08.1955 yılında Erzurum da doğdum. Nüfus kayıtlarında adım Sıttık olarak yazılmış. Bana adımı koyan dedem bile hiçbir zaman Sıttık diye hitap etmedi. Sıtkı hep kullanılan adım oldu. İlkokul, Ortaokul, Lise eğitimimi babamın tayini sebebiyle Erzurum, Adapazarı, Erzincan ve tekrar Erzurum da tamamladım.1972 yılında Milli Savunma Bakanlığına bağlı bir kuruluşun sınavlarını kazandım. Bu kurumda mesleki eğitim aldım.

Önce Halk Müziği tercihim olsa da Türk Sanat Müziği daha sonra cazip gelmeğe başladı. Erzurum Halk Eğitimi Merkezinde ve Erzurum Halk Oyunları Halk Türküleri Turizm derneğinde bilimsel anlamda yapılan Koro çalışmalarına katıldım. Burada çok önemli hocalardan eğitim ve feyz almış olan iki hocadan, Merhum Ahmet Zeki Erdal ve Sayın Hüseyin ERBAY’dan yararlandım.

Türk Müziği Eğitimi çok istediğim bir iş olduğu için zorluk çekmedim.  Her formda eser icrası ve nazariyatını da iyi öğrenmeğe çalıştım. Mevcut imkânlardan yararlanarak Müzik eğitimimi devam ettirdim ve 1978 yılında TRT Erzurum Radyosunda akitli ses sanatçısı olarak görev yapmaya başladım.

Sahne çalışmalarının yanında eğitimimi TRT de 3 yıl boyunca, nazariyat ve repertuar dersleriyle sürdürdüm. Konuya sadece şarkı söyleyen biri olarak kalmayı hiç istemedim. Bestekârlık yeteneğim vardı. Öğrendiklerimi birilerine öğretme, anlatma ve onları yönetme becerisine sahiptim. Bir süre Erzurum Musiki Derneğinde Nazariyat derslerine girdim.  Kendimden çok büyük yaştaki insanlara bir şeyler öğretmekten ve onların ban hocam diye hitap etmelerinden çok mutlu oluyordum. Bu dönemlerde hocalarımdan ve şeflerinden biri olan Kıyasettin Temelli hocamdan da ( Merhum ) oldukça yararlandım.

Hocalık yapmak bana şarkı söylemekten daha cazip gelmeğe başlamıştı. Akabinde Erzurum Halk Eğitim Merkezinde de bir süre derslere girdim. Erzurum çevresindeki illere konserlere ve programlara giderek, hem ekonomik anlamda hem de kendimi tanıtma anlamında avantaj sağlamış oluyordum.

TRT deki görevim 1981 yılı sonuna kadar devam etti. 1981 yılı sonunda  Balıkesir’e tayinle gelince bu görevim  sonlanmış oldu.

Balıkesir’de olmam daha önceden de irtibatım olan Türk Müziğinin önemli şahsiyetleri Prof. Dr. Alaeddin YAVAŞÇA, Prof. Dr. Selahattin İÇLİ, Akın ÖZKAN, Necdet VAROL, Avni ANIL, Serap MUTLU AKBULUT gibi, konusunda çok iyi olan birçok üstatla daha da yakınlaşmış oldum. Bu değerlerle yakın olmanın bütün avantajlarını daha sonra kurduğum korolardan yetişen ilgili bütün talebelerimin lehine oldu. Burada en önemli avantajlarımdan biride İstanbul Teknik Üniversitesi Türk Müziği Devlet Konservatuarına ve Ege Üniversitesi (İzmir) Türk Müziği Devlet Konservatuarına yakın olmamdı. Daha öncesinde irtibatım olan bu kurumlarla artık daha kolay  bilgi alışverişi, sanatsal faaliyetlerde buralardan destek, yardım ve  görüş alma gibi avantajlar sağlamış oldum.

Balıkesir’e geldiğim andan itibaren sanatsal çalışmalarımı önce Askeri bir kurumda başlattım. Yani şu an 33. yılında olan BALIKESİR TÜRK MÜZİĞİ KOROSU’ nun  temelini burada atmış oldum. Balıkesir Necatibey Eğitim fakültesinde öğretmen

adaylarına Türk Müziği dersleri vermeğe başladım. Bu yaklaşık 8 yıl devam etti. Kız Meslek Lisesi ve Koray Lisesinde bu çalışmalarını devam ettirdim. Bu kurumlardaki başarılı elamanları bir araya getirerek, Balıkesir Halk Eğitimi Merkezi bünyesinde BALIKESİR TÜRK MÜZİĞİ KOROSU adı etrafında topladım. Oluşturduğum koronun Müfredatını İstanbul Teknik Üniversitesi ve Ege Üniversitesi Türk Müziği Devlet Konservatuarı müfredatlarından yararlanarak hazırladım. Daha sonra bu Müzik kurumlarına öğrencilerimi yönlendirdim.

Eğitim ve Öğretim anlamında prensiplerimden hiç taviz vermedim. Bugün tablo ortadadır. Türkiye’nin  en güzide kurumlarında buralardan yetişenler hizmet vermektedirler.

Türkiye’nin hemen hemen tüm konservatuar ve Müzik okullarına, Devlet korolarına, Güzel sanatlar Fakültelerine, TRT , Opera  gibi kurumlara elamanlar kazandırdık. Bir kısmı akademisyen olan öğrencilerim bizim gururumuz olmaktadırlar.

Konserlerimiz son derece kaliteli ve görkemli olmaktadır. Yaşayan bütün ünlü bestekarlar, Müzik adamları, örnek teşkil edecek önemli sanatçılar konuk ederek sanatseverlere tanıtıp  onlarla bütünleşmelerini  sağladım.

Hocalığını ve Şefliğini yaptığım  Koro Yılda ortalama  6 – 8 Konser vermekte, zaman zaman program dışı  önemli ve tarihi günlerde  farklı konserlerle de sanatseverlerle buluşmaktadır.

Türkiye’nin tüm büyük illerinde ve en önemli konser salonlarında konserler olmakta ve son derece ilgi çekmektedir. Koromuz bu gün ki durumuyla Profesyonel korolardan hiç de farklı değildir.

Talebelerimin başarılarının yanında çok mutlu olduğum faaliyetlerden biride 1997 Yılında yaptığımız BALIKESİR BİRİNCİ TÜRK MÜZİĞİ SEMPOZYUMU’dur. Balıkesir’in  sanatsal tanıtımında çok önemli rolü olmuştur. Türkiye’nin önde gelen Müzik otoritelerinin konuk olması ve tebliğlerinin kitap olarak yayınlanması Türk Müziğine önemli bir hizmettir.

TRT Repertuarında eserlerim bulunmaktadır. Beste yarışmalarına zaman zaman  katılmama rağmen  bu yarışmaların müziğimize zarar verdiğini düşünüyorum.

Her şiiri bestelemiyorum. Çoğunlukla yakın arkadaşım olan Sayın Dr. Hüseyin BALKANCI’nın şiirlerini besteledim.

3 Ekim 2006’da   BALIKESİR MUSİKİ  DERNEĞİNİN kurulmasına öncülük ettim.

En büyük dileğim müstakil bir Türk Müziği Korosu ( tabii ki bir okul gibi ) kendi binası. İçerisinde oturacakları kimsenin çık diyemeyeceği bir mekan.Yıllardır tam bir konservatuar gibi çalışan ,eğiten,üreten bu kurumun  mevcudiyetinin  devamı..

Kızım Derya SAHİL İstanbul Teknik Üniversitesi Türk Müziği Devlet Konservatuarını bitirdikten sonra, Yedi Tepe Üniversitesinde Müzik Bilimleri konulu yüksek lisans yaptı. Sonrasında İstanbul da beş yıl Öğretmenlik yaptı. TRT ve İstanbul Devlet Klasik Türk Müziği Korosuyla da irtibatı devam etti. Kızım Derya SAHİL EROĞLU BALIKESİR ÜNİVERSİTESİ NECATİBEY EĞİTİM FAKÜLTESİ Müzik Eğitimi Ana Bilim Dalında Öğretim görevlisi olarak çalıştı. Aynı Bölümde görev yapan Yrd.Doç.Dr.Özgür EROĞLU ile evlidir.15 Aylık Ali Ege adında bir erkek torunum var.

Büyük oğlum Buğra Sercan SAHİL önceleri ANKARA GAZİ ÜNİVERSİTESİNDE İşletme daha sonra yine GAZİ ÜNİVERSİTESİ MÜZİK BÖLÜMÜNDEN sonra, BALIKESİR ÜNİVERSİTESİ NECATİBEY EĞİTİM FAKÜLTESİ MÜZİK EĞİTİMİ ANA BİLİM dalından mezun oldu. BALIKESİR ÜNİVERSİTESİ İLAHİYAT FAKÜLTESİNDE Dini Musiki derslerine girmekte, İleri seviyede Kanun çalmaktadır.  (Birçok enstrümanı ana sazı gibi çalmaktadır.) Beste yapmaktadır ve ödülü vardır. Şu an Yıldırım Beyazıt Üniversitesinde, Türk Din Musikisi üzerine yüksek lisans yapmaktadır.

Küçük oğlum Mert SAHİL BALIKESİR ÜNİVERSİTESİ NECATİBEY EĞİTİM FAKÜLTESİ MÜZİK EĞİTİMİ ANA BİLİM DALI 4.Sınıf öğrencisidir. İyi derecede keman çalmakta ve Balıkesir Türk Müziği Korosunda Keman Hocalığı yapmaktadır.

Işığım diye hitap ettiğim eşim Yasemin SAHİL’le 1981’den beri evliyim.

Ben ve çocuklarım bir şeyleri başarabildikse eşimin yani çocuklarımın annelerinin destek ve katkısı çok büyüktür. Hep yanımızda olmasını diliyorum.

-Musiki ile ilk buluşmanız nasıl oldu?

Çok alışılmış bir cevap ama gerçek bu..İlk okulda müsamereler vs.okul mikrofonu…1972 yılındada halk Eitimi Merkezi Korosunda olmuştur

-Balıkesir  Türk Müziği korosunun çalışmalarından bizlere kısaca bahsedermisiniz?

Sıtkı Sahil tarafından 1982 yılında kurulan Koro      faaliyetlerini aralıksız olarak sürdürmektedir.

Eğitim ve Öğretim Müfredatını Konservatuar müfredatlarından yararlanarak hazırlayan koro, kendi içerisinde ,planlı, programlı ve disiplinli  bir sistemle çalışmaktadır. Eğitim ve öğretimin yanında, periyodik konserlerle de sanat severlerle buluşmaktadır.

Son yıllarda Konser sezonu içerisinde Konser sayısı  ortalama 8‘e çıkarılmıştır. Korodan yetişmekte olan elamanların önemli bir bölümü Konservatuar,Üniversitelerimizin Müzik bölümleri,Devlet Koroları, Opera ve T.R.T. gibi Devlet kurumlarına kazandırılmıştır. Korolar sadece il içerisinde değil        Türkiye’nin önemli illerinde de konserler vermektedir.Koro bu güne kadar yaşayan önemli Bestekar ve Müzik adamlarını konuk ederek onları Balıkesirli sanatseverlerle buluşturmuştur. Halen bu görevini yerine getirmeye de devam etmektedir.

03 Ekim 2006 Tarihinde  Koro içerisinden ve koroya yakın olan sanatseverlerden oluşan kişilerce Balıkesir

Musiki Derneği kurularak,Balıkesir Türk Müziği Korosunu bünyesine almıştır. Buradaki asıl amaç Türk Kültürüne ve Balıkesir’e hizmetin kesintisiz olarak yürütülebilmesidir.

Bu güne kadar koroyu himaye eden değerli il yöneticilerine, kurum ve kuruluşlara,sanatseverlere ve Balıkesir basınına şükranlarımızı sunuyoruz.

Nice güzel günlerde birlikte olmayı diliyoruz.

– Balıkesir Türk Müziği Korosu olarak repertuar çalışmalarınızdan bizlere biraz bahsedermisiniz?

 

Repertuar sıkıntımız yok.Öncelikle Türk Müziğinin en önemli değerlerinin eserlerini tanıtmak bir görev diye düşünüyorum.ITRİ-DEDE EFENDİ-HACI ARİF BEY VS.Cumhuriyet dönemi , SADEDDİN KAYNAK-SELAHATTİN PINAR-RAKIM HOCA-YAKIN ZAMAN ALAADDİN YAVAŞÇA – AVNİ ANIL VS.VE YENİ DÖNEM BESTEKARLARINA da ŞANS VERMEK LAZIM diyede düşünüyorum.

– Balıkesir Türk Müziği Korosu olarak 2015-2016 sanat döneminden itibaren projeleriniz neler olacak?

2015-2016 ya hüzünlerle başlıyoruz.Şu an hiç bir projeye yapılabilir diyemem.Önce Ülkede huzura ihtiyaç var.

– Balıkesir Türk Müziği Korosuna yeni katılacak musiki gönül dostlarına önerileriniz nelerdir?

Eskiden sadece bu sanatı seven herkesi alırdım.Gönül verenler  kalır,maceracılar giderdi.Şimdi herkesi almıyorum.Aldıklarımıda seviyelerine göre değerlendiriyorum.Onlardan tek şey rica ediyorum.Ortama uum sağlamaya çalışsınlar.

 

 

-Balıkesir Türk Müziği  Korosu olarak sosyal sorumluluk projelerinde yer aldınız mı?Sizi en çok etkileyen konser ve proje hangisi oldu?

Balkesir 1. Türk Müziği Sempozyumu-Roman projeler-Yetiştirme Yurtlarında kalan çocuklar içn projeler.

-Türk musikimizin daha iyi yerlere gelmesi adına ne gibi projeler yapılmalıdır?

Günümüzde ki toplulukların çğusu istemeden Türk Müziğine zarar veriyor.

-TRT Erzurum Radyosunda yetişmiş bir sanatçımız olarak sizde şu anda balıkesir musiki derneği şefi olarak günümüzde dernek ve topluluklara bakış açınız nedir?

TRT Erzurum Radyosunda akitli olarak 3 yıl görev yaptım.

 

-Bir çok besteniz olduğunu biliyoruz beste yazarken hangi duygular ile eserleri musiki severler ile buluşturuyorsunuz ayrıca eşinize yazmış olduğunuz eser hakkında bizlere bilgi verirmisiniz?

Bu soru her beste yapana sorulmaz.kitap açıp beste yapmaya çalışıyorsanız orda zaten duygu yoktur.bestekarlık vasfını Allah vermişse en küçük bir kıvılcım anında beste yaptırır.Eşime doğum gününde iyi bir hediye almak istemiştim.O gün için ekonomik dururmum müsait değildi.Ona hediyelerin en güzelini vermeğe çalıştım.


Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s