Bodrum’da Zeki Müren Anısına Düzenlenen Ustalara Saygı Ulusal Türk Müziği Genç Yetenekler Ses Yarışması final gecesi yapıldı.

BODRUM

Bodrum Belediyesi tarafından bu yıl 1.si organize edilen ve  Ege Üniversitesi Devlet Türk Musikisi Konservatuarı Ses Eğitimi Bölümü Öğretim Görevlisi Halil İbrahim Yüksel’in öncülüğünde düzenlenen Ustalara Saygı Ulusal Türk Müziği Genç Yetenekler Ses Yarışması için Bodrum Kalesi Kuzey Hendeği’nde final gecesi ile noktalandı . Finalde 10 gencin yarıştığı gece Kral TV’den canlı yayınlandı. Yarışmayı Bodrum Belediye Başkanı Mehmet Kocadon, eşi Hülya Kocadon, Belediye Meclis Üyeleri, TEV adına Güsel Bilal ile Mehmetçik Vakfı Genel Müdürü E. Tümg. Tamer Büyükkantarcıoğlu başta olmak üzere çok sayıda vatandaş havanın soğuk olmasına rağmen sonuna kadar takip etti.
Başvuruların değerlendirilmesinin ardından finale kalan finalist yarışmacılar; Berk Özçam, İbrahim Kaytan, Töre Algur, Sinem Bozkurt, Gözde Aydemir, Ezgi Toprak, Mehmet Emin Kabakçı, Çağlar Fidan, Taner Yalçın ve Berna Özçeltik sırayla eserleri seslendirdi.
10 yarışmacının eserlerini sunmalarının ardından jüri değerlendirme yaparken aynı zamanda jüri üyesi olan Türk Sanat Müziği icracıları Melihat Gülses, Güzin Değişmez, Münip Utandı da 2’şer eser seslendirdi. Jüri başkanlığını Prof. Erol Deran yaparken, jüride ayrıca Tulin Peksayar Korman, Tülin Yakar Çelik ve Meral Uğurlu yer aldı.

Berna Özçeltik’in birinci seçildiği yarışmada Çağlar Fidan ikinci, Mehmet Emin Kabakçı üçüncü oldu. Dördüncü olan yarışmacı İbrahim Kaytan’a Zeki Müren Özel Ödülü; beşinci olan yarışmacı Ezgi Toprak’a ise Bodrum Belediye Başkanlığı Özel Ödülü verildi.

Bodrum Belediye Başkanı Mehmet Kocadon, gecede yaptığı konuşmada etkinliğin önemine değinerek, “Müzik kültürümüzü yaşatacak olan bu güzel projeyi Bodrum’da yapmaktan büyük mutluluk duyuyoruz. Biliyorsunuz; sanat güneşimiz Zeki Müren, büyük bir Bodrum aşığıdır. Zamanında Bodrum’un güzelliklerini dostlarına anlatmış ve Bodrum’a olan ilginin artmasına büyük katkıları olmuştur. Son zamanlarını da Bodrum’daki şimdi müze olan evinde geçirmiştir. Çok değerli sanatçımız Zeki Müren anısına düzenlediğimiz  bu yarışmanın genç yeteneklerimizin önünü açacağı ve Türk müziğinin yaşatılmasına büyük katkı sağlayacağı inancındayım.” dedi.

KISACA FİNALİSTLER

Yarışma 1.’si Berna Özçeltik, 1993 yılında İzmir’de doğdu. Lise eğitimini Ümran Baradan Güzel Sanatlar Lisesi’nde tamamlayan Özçeltik  2011 yılında Ege Üniversitesi Devlet Türk Musiki Konservatuarı Temel Bilimler Bölümü’nde lisans eğitimine  son sınıf öğrencisi olarak eğitimini devam etmektedir .

Yarışma 2.’si Çağlar Fidan, 1994 yılında Balıkesir’de doğdu. 2012 yılında İstanbul Teknik Üniversitesi Ses Eğitimi Bölümü’nde lisans eğitimine başlayan Fidan, çalışmalarını aktif olarak devam ettirmektedir.
Yarışma 3.’sü Mehmet Emin Kabakçı, 1991 yılında Tekirdağ’da doğdu.Konya  Selçuk Üniversitesi Dilek Sabancı Devlet Konservatuarı son sınıf öğrencisi olan Kabakçı, çalışmalarına Konya başta olmak üzere bir çok farklı ilde  devam ettirmektedir.

Yarışma 4.’sü İbrahim Kaytan, 1989 yılında Şanlıurfa’da doğdu. 2009 yılında Gaziantep Üniversitesi Türk Musikisi Konservatuarı Ses Eğitimi Bölümü’nde Türk Müziği eğitimine başladı. 2010 yılında Ege Üniversitesi Devlet Türk Musiki Konservatuarı Ses Eğitimi Bölümü’ne yatay geçiş yapan Kaytan, halen konservatuar son sınıf öğrencisi olarak eğitimini sürdürmektedir.

Yarışma 5.’si Ezgi Toprak, 1991 yılında Adana’da doğdu. 2013 yılında Çukurova Üniversitesi Eğitim Fakültesi Sosyal Bilgiler Öğretmenliği Bölümü’nden mezun oldu. Adana Divan Musiki Derneği bünyesinde Türk Müziği Eğitimi alan Toprak, halen  Çukurova Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü’nde yüksek lisans eğitimini sürdürmektedir.

 

 

 

Finalde yarışan diğer yarışmacılar:  

Berk Özçam, 1989 yılında İstanbul’da doğdu. Lise eğitimi esnasında İstanbul Bakırköy Musiki Konservatuarı Vakfı bünyesinde Klasik Türk Müziği eğitimi aldı. Halen İstanbul Teknik Üniversitesi Türk Müziği Devlet Konservatuarı Ses eğitimi Bölümü son sınıf öğrencisi olan Özçam, İstanbul’daki farklı sanat kuruluşlarında aktif olarak çalışmalarını sürdürmektedir.

Töre Algur, 1990 yılında İstanbul’da doğdu. Muğla Güzel Sanatlar Lisesi Müzik Bölümü’nden mezun oldu. 2013 yılında Ege Üniversitesi Devlet Türk Musiki Konservatuarı Ses Eğitimi Bölümü’nden mezun olan Algur, çalışmalarını aktif olarak sürdürmektedir.

Sinem Bozkurt, 1995 yılında İzmir’de doğdu. 2013 Ege Üniversitesi Devlet Türk Musiki Konservatuarı Ses Eğitimi Bölümü sınavlarında başarılı olup lisans eğitimine başlayan Bozkurt, aynı bölümde eğitimine devam etmektedir.

Gözde Aydemir, 1988 yılında Bursa’da doğdu. 2010 yılında Ege Üniversitesi Devlet Türk Musikisi Konservatuarı Ses Eğitimi Bölümü sınavlarında başarılı olup lisans eğitimine başladı. 2014 yılında lisans eğitimini tamamlayan Aydemir, Ege Üniversitesi Eğitim Fakültesi’nde pedagojik formasyon eğitimini sürdürmektedir.
Taner Yalçın, 1991 yılında İstanbul’da doğdu.  2012 yılında İstanbul Teknik Üniversitesi Ses Eğitimi Bölümü’nde lisans eğitimine başlayan Yalçın, çalışmalarını aktif olarak sürdürmektedir.


Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s