2. Beyazıd Küliyesinin kuruluşunun 17. Yılı nedeniyle düzenlenecek olan Darüşşifa Topluluğu “Makamdan Şifaya” konseri 23 nisan 2014 tarihinde 2.Beyazıd Küliyesi ve sağlık müzesinde yapılacak

darüşifa topluluğu kuruluş konseriDarüşşifa Müzik Uygulama  ve Araştırma Topluluğu tarafından Trakya Üniversitesi 2. Beyazıd Küliyesinin kuruluşunun 17. Yılı nedeniyle düzenlenecek olan Darüşşifa  Topluluğu “Makamdan Şifaya”   konseri 23 nisan 2014 tarihinde saat 16.00 da  2.Beyazıd küliyesi  sağlık müzesinde  topluluğun değerli sanatçıları tarafından icra edilecektir.

2.Beyazıd Küliyesi ve Sağlık Müzesi

IMG_0514

 

 

Müze, Sultan II.Bayezid Külliyesi içindeki Darüşşifa bölümünde yer almaktadır. Külliye ise Fatih Sultan Mehmet’in oğlu ve 8. Osmanlı Padişahı Sultan II.Bayezid tarafından yaptırılmıştır. Sultan II. Bayezid’in Akkirman seferine çıkarken 1484 yılında temelini attığı, yapılar topluluğu 4 yıl kadar kısa bir süre içinde bitirilerek hizmete açılmıştır. Sitenin mimarının Hayrettin olduğuna dair yaygın bir görüş vardır. Ancak bu görüş bugün kesin tarihi belgelerle güçlendirilmemiştir. Bazı araştırmacılar, site mimarının Yakup Şah Bin Sultan Şah olduğunu ileri sürüyorlar.

Yüzyıllar boyunca bu külliyede tıp öğrencileri yetiştirilmiş, hastalara şifa dağıtılmış ve fakir fukara doyurulmuştur. Külliyenin İslam aleminin en saf ve yalın anlatımlı camilerinden biri olarak kabul edilen camisi önemli bir ibadet yeri olmuş, mumhanesinde Edirne’yi aydınlatıcı mumlar dökülmüş ve tabhanelerinde ise misafirler ağırlanmıştır.

Darrüşifa kısmı ise dönemin en önemli sağlık merkezlerinden biridir. Kuruluşunda her türlü hastalara hizmet vermiştir, öyle ki kuruluş vakfiyesinde hastanenin personeli sayılırken 2 cerrah ve 2 göz doktorundan da söz edilir. Demek ki 1500’lü yıllarda bu mekanlarda göz hastalıklarına dahi bakılmaktaydı.
Daha sonraki yıllarda şifahane, ruh hastalarına yönelik hizmet vermeye başlamış ve hastalar, dönemin tıp bilgi ve ilaçlarının yanı sıra, su sesi, musiki, güzel kokular ve çeşitli meşguliyetlerle tedavi edilmişlerdir.
Uzun yıllar boyunca hastalara şifa dağıtan bu şifahane, 1850’li yıllardan sonra, sadece ruh hastalarının tecrit edildiği bakımsız bir kurum haline gelmiştir. Bina bir yandan bakımsızlıktan, diğer yandan yatağı dolan Tunca Nehri’nin taşkınları sonucu büyük zararlar görmüştür.
1875 yılında Edirne’yi ziyaret eden Safvet Paşa, külliyeye de uğramış ve buradaki içler acısı durumu görüp, sadrazama rapor etmiştir. Hemen ardından patlayan 1877-78 Osmanlı Rus Savaşı esnasında Edirne işgal edilince, buradaki hastalar İstanbul’a gönderilmiştir. Bunun üzerine İstanbul’dan Edirne Valiliği’ne bir emir gönderilerek, İstanbul’da bu tür hastalar için yer kalmadığı belirtilmiş ve şifahanenin onarılarak tekrar kullanıma açılması istenmiştir. Bunun üzerine 1896 yılında onarım görmüş ve ruh hastalarının tecrit ve tedavilerinde bir süre daha kullanılmıştır. 1910 yılında Alman mimar Cornalius tarafından bir onarımı daha gerçekleştirilmiştir. Hastanenin 1916 lara kadar açık olduğu bilinmektedir.

Külliyenin Trakya Üniversitesi’ne Devri

Külliyenin, camii hariç diğer bölümleri Vakıflar Genel Müdürlüğü tarafından 1984 yılında Trakya Üniversitesi’ne devredilmiştir. Bir süre Trakya Üniversitesi Edirne Meslek Yüksekokulu’nun Restorasyon ve Duvar Süsleme Bölümleri burada eğitim öğretimini sürdürmüştür.

Darüşşifanın, Trakya Üniversitesi bünyesinde Sağlık Müzesi’ne dönüştürülmesi çalışmalarına ise 1993 yılında başlanmış ve Kültür Bakanlığı’nın 11.04.1997 tarihli onayı ile müze olması resmileşmiştir. Ruh Hastalarını Readaptasyon Derneği’nin katkılarıyla 30 Haziran 2000 tarihinde de Şifahane kısmı, Psikiyatri Tarihi Bölümü olarak düzenlenmiştir. Tasarım Sanat Yönetmenliğini Türkan Kafadar’ın yaptığı çalışmalarla bu bölüm tarihine uygun bir şekilde mankenlerle canlandırılmıştır.

Müzenin Darüşşifa’dan sonra ikinci bölümü olan Tıp Medresesi (Medreset-ül Etıbba) 23 Nisan 2008 tarihinde hizmete girmiştir. Uluslararası Rotary 2420.Bölge Guvarnörlüğü işbirliği ile düzenlenerek hizmete açılan bu bölümde zıyaretçiler 15.yüzyılın tıp eğitiminie bir zaman yolculuğuna çıkarılmaktadır.

Darüşşifa Müzik ve Araştırma Topluluğu  Hakkında

 

darussifa_toplulugu

 

2006 yılında Halil ERSEVEN, Dr. Levent ÖZTÜRK ve M. Fadıl ATİK Tarafından Kurulan topluk bir taraftan çeşitli konularda temalı konserler verirken diğer taraftan da araştırmalar yapmaya başlamışlardır.

Edirne de bulunan ll. Beyazıt külliyesinin Müzikle tedavinin ilk yapıldığı yerlerden biri olmasından da etkilenerek başlattıkları Türk Tarihinde olmasına rağmen bugün ülkemizde kullanılmayan, Amerika ve Avrupalıların yardımcı tedavi şekli olarak kabul ettikleri “Müzikle Tedavi” konusundaki araştırmalarını,

İş Bankası Kültür Yayınları tarafından basımı gerçekleştirilen “Makamdan Şifaya” adlı 2 CD ilaveli kitaplarında yayınlayarak Türk Müziğinin tedavi amaçlı kullanımına yeni bir açılım getirmişlerdir.

Darüşşifa Müzik Araştırma ve Uygulama Topluluğu, başta Edirne ve İstanbul gibi şehirlerdeki konserler serisi başta olmak üzere, tüm Türkiye de vermeye başladıkları“Makamdan Şifaya” Konserlerinde;

Prof. Dr. Levent ÖZTÜRK tarafından Müzikle tedavi hakkında Kısa sunumlar yapılmakta, Halil ERSEVEN, M. Fadıl ATİK ve Jülide BİLGİ grubun solistliğini, Furkan BİLĞİ ise kitap ekinde yer alan Cd’lerde olduğu gibi konserlerde de Müzik danışmanı olarak yer almaktadır.


Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s