Kadıköy Belediyesi Gönüllüleri Merkezi Yönetim Kurulu Üyesi Sayın Nesibe Müsevitoğlu ile yapmış olduğumuz musiki dolu sohbet

nesibe müsvitoğlu

Sayfamız www.safalargetirdiniz.com olarak misyon edindiğimiz  Amatör Türk Sanat Müziği korolarımızı ve musikiye her daim hizmetleri olan belediyelere bağlı Kurumları konuk ediyoruz   bu hafta  Kadıköy Gönüllüleri Merkezi öncelikle böyle bir röportajı bizlerle yaptığı için hafta  Kadıköy Gönüllüleri Merkezi  Yönetim Kurulu üyesi ve sanat sorumlusu Sayın Nesibe Müsevitoğlu Hanımefendi  olacak kendisine teşekkür ediyoruz

 *Nesibe Müsevitoğlu kimdir bizlere biraz kendinizden bahseder misiniz?

NESİBE MÜSEVİTOĞLU(KADIKÖY BELEDİYESİ GÖNÜLLÜ MERKEZİ YÖN. KURULU ÜYESİ)

Babamın Banka Müdürü olması nedeni ile ilk, orta ve lise eğitimimi çeşitli şehirlerde tamamladım. Ülke kültürümüze, müziğimize, folklorik değerlerimize yakinen vakıf oldum. Evimizde her hafta sonu, aile dostları ile müzikli akşamlar yaşanırdı. Türk Müziği başta olmak üzere her türlü müzik söylenir ve çalınırdı. Bu nedenle çok sayıda eserin sözlerini ezbere bilirim. İlk müzik kültürünü ailemde alırken, ilkokulda mandolin eğitimi alarak müzikle daha yakından tanıştım.1970 Yılında evlendiğim değerli eşim merhum Makine Yüksek Mühendisi Orhan Müsevitoğlu tam bir müzik aşığı idi. Onun desteği ile Bestekar Ziya Uşaklıgil’den Akordeon, Kültür Bakanlığı sanatçısı Fırat Kızıltuğve Emin Baş’dan klasik piyano eğitimi aldım. Müzik sevgim ve ilgim böylelikle daha da arttı.

1969 Yılında Kadıköy Ziraat Bankasında işe başlamıştım. Kızım Funda (Yıldız Teknik Ünv. Fizik bölümü mezunu)1973 yılında dünyaya gelince işten ayrıldım. Okuma arzum nedeni ile tekrar üniversiteye girdim. 1976 oğlum Serkan (Yılında Elektrik Elektronik Mühendisi) ailemize katıldı. 1979 Yılında İstanbul Atatürk Eğitim Enstitüsü Türkçe bölümünden mezun oldum. Yeni Sahra Lisesinde kısa bir süre Edebiyat öğretmenliği yaptıktan sonra, 1980 yılında “ISIT-SAN Tesisat Ticaret ve Makine Sanayi’ni kurdum. 1989’da eşime devrettim ve kendi şirketimizde, imalat sanayiinde 2006 yılına kadar eşim ile birlikte çalıştım.

Çocuklarım büyüyünce çeşitli STK’larda gönüllü olarak çalışmaya başladım.1997 Yılında Kadıköy Belediyesi bünyesinde gönüllü çalışmalarına başladım. Belediyenin bir vakfı olan  KASDAV’da  STK’lar Sekreteryasının,  sırasıyla Kasdav Caddebostan Gönüllülerinin ( 2000), Müzik Gönüllülerinin (2003) kuruluşunu gerçekleştirdim. 2004 Yılında Kadıköy Belediyesi Eğitim Kültür Müdürlüğü görevine atandım.2006’da Gönüllü Merkezi Başkanlığına, 2009’da Kadıköy Belediyesi Gönüllü Eğitim ve Danışma Merkezi Yönetim Kurulu Üyeliği ve Kültür Sanat Danışmanlığıyla görevlendirildim. Halen bu görevimi sürdürmekteyim.

Bir sanat sevdalısı ve sanatçı dostu olan Kadıköy Belediye Başkanı Sn. Av. Selami Öztürk’ün verdiği destek ile belediye bünyesinde 90 koronun kurulmasına öncülük yaptım. Bu nedenle verdiği desteklerden dolayı Belediye Başkanımıza sonsuz teşekkürler ediyorum. Bu sayede birçok etkinlik gerçekleştirme fırsatına eriştim. Belediyemiz bünyesinde 12 yıl Türk Müziği Beste, Güfte, Saz Eserleri ve Amatör Ses Yarışmalarını, 9 Yıl Hemşehri Şenliklerini, 9 Yıl Büyük Koro Konserlerini,  30 gün 30 gece Ramazan Eğlencelerini, 9 Yıl Büyük Koro Konserlerini, Bestekarları anma konserlerini, sanatçıların yaşam belgesellerini içeren,  70 programda iki yüze yakın aşkın sanatçının yer aldığı Anılar ve Müzik programlarını, Büyük Kulüp Konserlerini organize ettim.

Tüm sanatsal çalışmalarımda sanatçı dostlarımdan büyük fayda gördüm. Beste yarışmalarını düzenlerken Zeynettin Maraş, Turhan Taşan, Aleaddin Pakyüz ve Aydın Oran gibi değerli sanatçılardan destek aldım. Jürimizde gönüllü olarak yer alan sanatçılarımızın emeklerini inkar edemem.

Diğer STK’lar bünyesinde de; Lions Opera Ödülleri, Tiyatro Ödülleri, Koro Ödülleri, Uluslararası HansGabor Şan Yarışması Türkiye elemeleri, 23, 24, 25. Uluslararası Marmara Folklor Festivali, 13 Yıl Uluslararası İstanbul Veteran Masa Tenisi Turnuvaları, , Uluslararası Mavi Martı Gitar Festivali, Özel Okullar Şenliği, organizasyonlarında yer aldım.

Ülkemizi yurt dışında temsil ettim. Müzik ve dans gruplarını yurt dışı festivallere katılımlarını sağladım. Ülkemizde ve yurt dışında ulusal ve uluslararası çok sayıda Masa Tenisi turnuvasına katıldım, yaş gruplarımda birincilik ve ikincilik gibi çeşitli ödüller aldım.

İçimdeki gezgin ruhum ile; Çin, Moğolistan, Avustralya, Amerika, Singapour, Tayland, Hong Kong ,Kore, Fransa, İsviçre, İtalya, Lüksemburg, Malta, Malorca, Danimarka, Estonya,  Almanya, İspanya, Portekiz, Fillandiya, Avusturya, Fas, Tunus, Mısır,  Rusya, Ukrayna, Romanya,Almanya, Kıbrıs, Macaristan,  olmak üzere  7 kıtada elliyi aşkın  ülke ve yüzlerce şehir gezdim. Her yurt dışı gezilerimden dönüşümde kendi ülkeme, kültürümüze bir defa daha hayran kaldım.

Yaşamımı ailemden sonra sanat ve sanatçılar ile spor şekillendiriyor.

Halen aile şirketimizde Yönetim Kurulu başkanlığı görevini sürdürmekteyim.

*Bu kadar derin musiki sevdası nereden gelmektedir?

NESİBE MÜSEVİTOĞLU(KADIKÖY BELEDİYESİ GÖNÜLLÜ MERKEZLERİ YÖNETİM KURULU ÜYESİ)

Yaşam hikayemi anlatırken söylediğim gibi, ailemde ve ilkokulda ilk müzik kültürünü aldım. Eşim, babam, annem ve ilkokul öğretmenimin bu sevdada önemli rolleri olmuştur. Değerli sanatçılarımız ile yaptığım çalışmalar da bu sevginin artmasına neden olmuştur.

*Kadıköy Gönüllü  merkezinin çalışmalarından  bizlere bahsedermisiniz?

NESİBE MÜSEVİTOĞLU(KADIKÖY BELEDİYESİ GÖNÜLLÜ MERKEZLERİ YÖNETİM KURULU ÜYESİ)

Gönüllü Merkezimiz, 21 mahalledeki Gönüllü Evleri ile Özel birimlerimiz Müzik Gönüllüleri ve Tiyatro Gönüllülerimizin, ihtiyaçlarının karşılanmasında, belediyemiz ile köprü oluşturmaktadır. Merkezimizde profesyonel bir müdür ve personel ile 5 kişili gönüllü yönetim kurulu görev yapmaktadır. Benim de yer aldığım yönetim kurulumuz,  her hafta periyodik toplantılar ile gönüllülerimizin çalışmalarında koordinasyon görevini yaparken, faaliyetlerini yakından takip etmekte,  destek vermekteyiz. . .

Her ay gönüllü başkanlar ile yaptığımız toplantılar ile onların da sorunlarına ve isteklerine cevap vermeye çalışmaktayız.  Gönüllü Merkezimiz,   Halk Eğitim aracılığı ile açılan kurslar ile halkımıza hizmet etmektedir.

*Amatör korolara desteğiniz ve musiki adına yaptığınız birçok projede yer aldığınızı biliyoruz. Kadıköy Belediyesi Gönüllü Merkezlerinin gelecek dönemlerde Türk musikisi adına yapacağınız projelerden bizlere bahseder misiniz?

NESİBE MÜSEVİTOĞLU(KADIKÖY BELEDİYESİ GÖNÜLLÜ MERKEZLERİ YÖNETİM KURULU ÜYESİ)

Belediye Seçimlerinden sonra bu görevim devam ederse;  Müziğin her dalında tanınmış sanatçılarımızı, “ ANILAR VE MÜZİK” Belgesel programlarıma konuk ederek, halkımız ile buluşturmaya devam edeceğim. Ayrıca Büyük Koro Konseri, “Beş Ses Beş Saz”, “Ustalarla Meşk”, “Beste Yarışması”, “Ses Yarışması”, “Güfte Yarışması”, Türk Halk Müziği ve Türk Sanat Müziği En İyi Koro Yarışmaları, En iyi Sunucu yarışmaları ile sanat adına her türlü organizasyon ve projeyi hayata geçirmeye devam edeceğiz.
ATA’ya saygı zinciri, Şiir yarışmaları da devam eden projelerimizdendir. Ayrıca korolarımızın yılda en az iki konser vermeleri yönünde Belediyemizden destek vermelerini isteyeceğiz.

*Kadıköy Belediyesi Gönüllü Merkezlerini hayata geçirebilmek musiki adına gelecekte güzel projeler üretebilmek ve oluşturabilmek adına gayet ciddi bir iş alt yapıyı sağlarken ne gibi güçlükler ile karşılaştınız?

NESİBE MÜSEVİTOĞLU(KADIKÖY BELEDİYESİ GÖNÜLLÜ MERKEZLERİ YÖNETİM KURULU ÜYESİ)

Gönüllülerimizin daha iyi koşularda faaliyetlerini yapabilmeleri için büyük özen gösteriyoruz. Herkesi aynı anda memnun etmek tabii ki imkansız. Belli kurallar koymazsanız, sitem çatırdar. Bu nedenle çalışma yönetmelikleri ile koroların, gönüllü evlerinin çalışmalarını belli prensiplere oturtuyoruz.  Bu çalışmaları yaparken tabii ki bazen zorluklar ile de karşılaşıyoruz. Özellikle en büyük sıkıntımız, konser ya da etkinlik yapmak isteyen gönüllerimize salon tahsis etmekte yaşıyoruz. Belediyeni salonlarını sadece gönüllü korolarımıza ve gönüllü evlerimize açamayız. Belediyeler halka hizmet için var olurlar. Halkın taleplerini de karşılamak zorundayız. Ancak korolarımız ve gönüllülerimiz önceliğin kendilerine verilmesini istemekteler. Bizde bunu yapmaya çalışıyoruz. Ancak bu kadar çok sayıda koroya yılda 2 ya da 3 konser vermeye çalışırsak, tüm konser salonları bir yıl boyunca halka verilemez. Sadece gönüllü merkezine tahsis edilmiş olur.
Bir diğer konuda periyodik toplantı ve çalışma yapan korolar, gruplar için çalışma yeri tahsisinde güçlük çekmekteyiz.
Kısacası Kadıköylüler sanata büyük ilgi duymaktalar. Daha çok kültür merkezi ve çalışma mekanlarına ihtiyaç var.

 

*Musiki adına korolara vermiş olduğunuz değer aşikardır Kadıköy gönüllü merkezleri olarak İstanbul’da ne gibi çalışmalarda bulunuyorsunuz?

NESİBE MÜSEVİTOĞLU(KADIKÖY BELEDİYESİ GÖNÜLLÜ MERKEZLERİ YÖNETİM KURULU ÜYESİ)

Yukarıda  geniş bir biçimde bu konulara değindiğim gibi  sanatın her dalında İstanbul genelinde projeler, konserler, gösteriler yapılmasına destek olmakta ya da düzenlemekteyiz.

*Sizce iyi bir koro şefi olacak kişide aranacak özellikler neler olmalıdır?

NESİBE MÜSEVİTOĞLU(KADIKÖY BELEDİYESİ GÖNÜLLÜ MERKEZLERİ YÖNETİM KURULU ÜYESİ)

İyi bir koro şefi mutlaka, ilgili müzik alanında ciddi bir eğitim almış, çok iyi nota okuyabilen, o müzik dalına çok iyi vakıf olan, iyi bir yorumcu ya da iyi bir saz sanatçısı olmalı. O müziği kuralları ile öğretebilecek kadar, eğitmenlik niteliğine de sahip olmalı. Koroyu ve sazları yönetmekte usta olmalı.  İnsan ilişkileri kuvvetli, egosu olmayan mütevazi biri olmalı. Koristler arasında ayrım yapmamalı, taraf olmamalı, iş disiplini olmalı.

*Sizce iyi bir solistin temel niteliği neler olmalıdır?

NESİBE MÜSEVİTOĞLU(KADIKÖY BELEDİYESİ GÖNÜLLÜ MERKEZLERİ YÖNETİM KURULU ÜYESİ)

Öncelikle o müzik dalını çok sevmeli. Solfej, şan, ses eğitimi almış olmalı, iyi nota okumalı, bu işe zaman ayırmalı.  Mikrofon kullanımında ve sazlarla uyumda tecrübe kazanmış olmalı. Yorumlayacağı şarkıları defalarca prova yapmalı. Ses rengine uygun eserler okumalı.

*Türk musikisinin gelişmesi adına neler yapılmalıdır? Atılması gereken adımlar neler olmalıdır?

NESİBE MÜSEVİTOĞLU(KADIKÖY BELEDİYESİ GÖNÜLLÜ MERKEZLERİ YÖNETİM KURULU ÜYESİ)

Kısa bir müzik geçmişi olan, korolarda aldığı eğitim ile kendini yetkin bulup, koro şefi olanlar müziğimizin gelişmesine zarar vermektedirler. Bu gibi şefler diğer vasıflı  korolardan solo verme vaadi ile korist transferi yapmaktalar.  Bu gibi koristler  sesi  ve yorumu yeterli olmadığı halde hatır için solo alarak, izleyenlere  ve müziğimize zulüm yapmaktalar.

Aslında koro şeflerine burada iş düşüyor. Gerçekten iyi bir ses değilse solo verilmemeli. Koro, toplu bir grubun birlikte şarkı söylemesidir.  Solo verildiği zaman çok özen göstermek gerekiyor. Her korist kendisini sahne de ses sanatçısı olarak görmek istiyor. Bu konuda şefler de zor durumda kalıyor. Sesin kötü diyemiyor. Bunu yansıttığı zaman, korist başka koroya gidiyor.

Çok iyi sesler var ise tabii ki onlara solo verilsin. Benim başlattığım “ Beş Ses Beş Saz” programı iyi seslere konser şansı vermek amacı ile oluşturulmuştur.

Sanata kurum ve kuruluşların da destek vermesi gerekiyor.

İyi konserler, değerli bestekarların eserlerinin yer aldığı konserler için bir bütçe gerekmekte.

Konservatuarlardan mezun olan yüzlerce eğitimli gencimizin, işsiz olarak dolaşması ya da gazinolarda küçücük paralara iş aramaları ve çalışmaları içimi çok acıtıyor. Bu konu aslında uzun uzun tartışmaya açılacak bir konu.

*Kadıköy Belediyesi Gönüllü Merkezlerinin bu kadar başarılı olmasının püf noktaları nelerdir?

NESİBE MÜSEVİTOĞLU(KADIKÖY BELEDİYESİ GÖNÜLLÜ MERKEZLERİ YÖNETİM KURULU ÜYESİ)

Eğer bir başarı varsa, o da sanat çalışmalarına Belediyemizin verdiği destek sebebi ile olmaktadır.

Bu işi seven insanlara kucak açarak, mekan vererek, özgürce çalışma yapmaları sağlanmaktadır.

* NESİBE MÜSEVİTOĞLU(KADIKÖY BELEDİYESİ GÖNÜLLÜ MERKEZLERİ YÖNETİM KURULU ÜYESİ)

 

Kadıköy Belediyesi Gönüllü Merkezlerinde kaç musiki gönüllüsü bulunmaktadır?

NESİBE MÜSEVİTOĞLU(KADIKÖY BELEDİYESİ GÖNÜLLÜ MERKEZLERİ YÖNETİM KURULU ÜYESİ)

Kadıköy Belediyesinde 10.000 civarında gönüllü üye bulunmaktadır. Müzik ile ilgilenen gönüllü sayımız da en az 2000 kişidir.

Türk Sanat Müziği, Türk Halk Müziği, Çok Sesli Koroları ve  Orkestralarımız ile 90 grubumuz var.Her bir koroda en az 15 en çok 60 korist bulunmaktadır. Ayrıca Tiyatro Grubumuz ve diğer sanat çalışmalarını da sayarsanız 2000’den de fazla sanat gönüllümüz olduğunu görürsünüz.

 

*Kadıköy Belediyesi Gönüllü Merkezi olarak  3 yıldan bu yana Türkiyenin En iyi 10 amatör türk sanat müziği korosu ve Türkiyenin En iyi 10 amatör türk halk  müziği korosu yarışmasının  organizasyonunu üstleniyorsunuz.Yarışmaya katılan korolar hakkındaki genel düşünceleriniz neler ?

NESİBE MÜSEVİTOĞLU(KADIKÖY BELEDİYESİ GÖNÜLLÜ MERKEZLERİ YÖNETİM KURULU ÜYESİ)

Aslında bu yarışma, müziğimize biraz daha ilgiyi artırmak ve korolarımızı motive etmek için düzenlenmektedir.  Tamamen halkın seçimidir. Belki bu seçim çok gerçekçi olamamaktadır. Korolardaki koristler ne kadar çok yarışma sayfasında oy kullanırlarsa o koro öne çıkmakta.

Bu nedenle, biraz daha gerçekçi olmak için son iki yıldır katılan korolar arasından en yüksek puan alan 20 koromuz arasından en iyiyi, final günü profesyonel kişilerden oluşan jürimize seçtiriyoruz.

Belki gelecek senelerde, her korodan konser demosunu isteyerek, ön eleme ve final jürisinin seçimi ile dereceleri belirleyebiliriz.

Biz seçimi halka bıraktık.  Önümüzdeki yıllarda, geçmişin hatalarından ders alarak daha iyiyi bulacağımıza inanıyorum.

 

*Kadıköy Belediyesi Gönüllü Merkezlerine bağlı konser salonları var mı?

NESİBE MÜSEVİTOĞLU(KADIKÖY BELEDİYESİ GÖNÜLLÜ MERKEZLERİ YÖNETİM KURULU ÜYESİ)

Gönüllü Merkezine bağlı konser salonları bulunmamaktadır.  Biz Belediyemize ait Kültür Merkezlerini  ve Kadıköy Evlendirme Salonunu kullanmaktayız.

*Genel olarak Amatör korolarımızın çalışmalarını takip eden birisiniz bu konudaki görüşleriniz neler?

NESİBE MÜSEVİTOĞLU(KADIKÖY BELEDİYESİ GÖNÜLLÜ MERKEZLERİ YÖNETİM KURULU ÜYESİ)

Korolarımızın hepsi benim için ayrı ayrı çok değerli. Tabii ki, çok iyi korolarımız ve biraz daha zayıf korolarımız var. Koristlerin beklentilerine göre çeşitli korolarımız bulunmakta. Birçoğu profesyonel koro değil, Türk Müziğini sevenlerin oluşturdukları meşk grupları. Şefin eğitim anlayışı o grubun, koro ya da meşk grubu vasfını belirliyor. Koristlerin tercihleri de bazen şefi yönlendiriyor.

İyi eğitim almak isteyen koristler çeşitli korolara giderek hepsini ayrı ayrı inceliyorlar ve bir süre sonra kendilerine en uygun koroya  devam ediyorlar.

Bir koronun iyi olmasında,  o koroya gelen koristlerin birbirleri  ile uyum içinde olması, dostlukları da etkiliyor. Birlik ve beraberliği sağlayan koro şefi olduğu kadar, koro başkanı da koronun daha iyi olmasında önemli rol oynuyor.

İyi ya da kötü, ne olursa olsun, bir gerçek var; bu gruplar öz kültürümüz olan müziğimizin yaşamasında,  sevdirilmesinde önemli rol üstlenmekteler.

Her korist evine gittiğinde en az ailesinde 4 kişiye ve çevresindeki arkadaşlarına çalışmalarını anlatmakta, konserlere davet ederek, onların müziğimize ilgi duymalarını sağlamaktalar. Evde çocuğu var ise ona da müziğimizi tanıtmakta, böylelikle gelecek nesillere kültürümüzü aktarmaktalar.

Kısacası bu korolar bir konservatuar değil. Buradan sanatçı yetişmiypr.  Hoby mahiyetinde müziğimizi öğrenmek isteyenler, hem müziğimizi meşk ederken, bir şekilde de sosyal bir birliktelikle dostluklarını geliştiriyorlar.


Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s